Niye Hasta Olmuyorlar?

admin 251 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Niye hasta olmuyorlar? İnsan doğası gereği hasta olur elbette. Ancak Kuran ve sünnet üzere yaşasa bu oran minimuma inecektir. İşte bu yazımız Peygamber (sav) zamanında geçen bir hadiseyi anlatıyor. Hikayenin matbu ve rika hatları ile yazılımını hikayenin sonundaki görselden okuyabilirsiniz.  

İran (Acem) şahlarından biri işinin ehli bir hekimi Müslümanlara hizmet etmek üzere Peygamber Efendimize gönderdi. Hekim uzun bir zaman Müslümanlar arasında yaşadı.

Ancak kimse hastayım diye kendisine gelmedi, kimse ilaç istemedi.  Hekim bir gün Peygamber Efendimizin huzuruna çıktı, dert yandı. Dedi ki: Ya Resulallah! Beni Ashab-ı Kiram’ın tedavisi için göndermişlerdi. Ancak şu zaman oldu, kimse bana tedavi için gelmedi. İşsiz ve güçsüz kaldım. Niye hasta olmuyorlar? dedi.

Niye Hasta Olmuyorlar? 

O zaman Peygamberimiz buyurdular ki: Benim ümmetim acıkmadan yemez, iştahları varken ellerini yemekten çekerler. Yani doymadan kalkarlar. Hekim: Doğru söyledin Ya Resulallah, dedi. İşte sağlığın temeli budur.

Niye Hasta olmuyorlar Matbu Hat
Matbu Hat-Osmanlıca
Niye Hasta olmuyorlar Rika Hat
Rika hat-Osmanlıca

Bir Ders

Sıhhatli halimiz bu hikayeye en güzel örneğidir. Çünkü vücudumuz her gün sayısız hastalık ve mikrobunun hücumuna maruzdur. Buna rağmen niçin hastalanmıyoruz?

İlginizi Çekebilir:   Şifa Duaları ve Ayetleri Nelerdir?

Yediğimiz içtiğimiz gıdalar ile,  teneffüs ettiğimiz hava ile, derimiz üzerinde bulunan çatlaklıklar ile ve kesikler ile devamlı vücudumuza mikroplar girer. Buna rağmen niçin hastalanmıyoruz?  Niye bu kadar mikrop varken sağlıklı kalabiliyoruz? Bizi hastalıklara karşı koruyan etken nedir? Niye hasta olmuyorlar? 

Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalar ile bilim adamları bu sorunun cevabını vermişlerdir. Ulaşılan  netice şudur: Vücudumuz mikropların hücumuna karşı kademe kademe savunma araçları ile teçhiz edilmiştir.

Mikroplu bir toz tanesinin gözümüzün içine kaçtığını farz edelim. Gözümüze kaçan bu mikroba karşı vücudumuzun hazırlığı vardır.

Gözümüzün üst tarafından alt tarafına doğru devamlı bir yaş yağmuru vardır. Bu göz yaşının mikrobu öldürme özelliği o kadar kuvvetlidir ki, bir sürahi su içinde eritilecek bir damla gözyaşı, milyarlarca mikrobu yok edebilir.

İşte Allah böylece her şeye hakimdir ve her işi hikmetlidir. Göz yaşında böyle olduğu gibi diğer organlarımızda böyle mikroplara karşı Allah tarafından teçhiz edilmiştir.

Yoksa bu azaların, aklı şuuru ve hisleri yoktur ki bize yardım etsin. Ondandır ki bu savunma Allah tarafından verilmiştir. Niye hasta olmuyorlar?  cevabı budur? Hastalık ancak sui halimizden kaynaklanır.

İlginizi Çekebilir:   Ders Veren Dini Hikayeler | Ya Allah İçin Allah Deseydim

Osmanlıca Nedir?

Osmanlıca Türkçenin Kuran alfabesi ile yazılmış şeklidir. Yani esasen yazı dilidir. Milli kültürümüze ait eserlerin hemen hemen tamamı Osmanlıcadır. Dil bir milletin hafızası ise Osmanlıca bu hafızanın en önemli bir unsurudur.

Osmanlıca hadd-i zatında Türkçedir. Arapça ve Farsçayı içinde bulundurmasını yadırgayanlar olsa bile bu hal onun için bir zenginliktir.

Bunu garipsememek gerek; çünkü, Kur’an Arapçadır ve bir çok dini eserler de Farsçadır. İslamiyet merkezinde bulunan Osmanlıda bu üç dilin birleşmesi anormal bir şey değildir. İşin doğal hali budur zaten.

Değerli yorumlarız ile siteye destek verirseniz sevinirim. Allah’a emanet olunuz. Selametle kalınız.

Hoş geldin ya şehri ramazan adlı yazımızı okudunuz mu ? 

Etiketler
Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
  • Enes says:

    Mübarek 🌹
    Allah ecirlerini arttırsın.

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir