GenelPopülerYayınlar

Niye hasta olmuyorlar?

Peygamberimizin Sünneti
202görüntülenme

Niye hasta olmuyorlar? İnsan doğası gereği hasta olur elbette. Ancak Kuran ve sünnet üzere yaşasa bu oran minimuma inecektir. İşte bu yazımız Peygamber (sav) zamanında geçen bir hadiseyi anlatıyor. Hikayenin matbu ve rika hatları ile yazılımını hikayenin sonundaki görselden okuyabilirsiniz.  

Acem şahlarından biri işinin ustası bir hekimi Müslümanlara hizmet etmek üzere Peygamber Efendimize gönderdi. Hekim epey zaman Müslümanlar arasında yaşadı. Fakat niye kimse hastayım diye kendisine gelmedi, kimse ilaç istemedi.  Hekim bir gün Peygamber Efendimizin huzuruna çıktı, dert yandı. Dedi ki:Ya Resulallah! Beni Ashab-ı Kiram’ın tedavisi için göndermişlerdi. Fakat şu kadar zamandır, kimse bana tedavi için gelmedi. İşsiz, güçsüz kaldım.

Peygamberimiz buyurdular ki:

Benim ümmetim acıkmadan yemez, iştahları varken ellerini yemekten çekerler. Yani doymadan kalkarlar. Hekim: Doğru söyledin Ya Resulallah, dedi. İşte sağlığın temeli budur.

Niye Hasta olmuyorlar Matbu Hat

Niye Hasta olmuyorlar Rika Hat

Hasta olduğumuz zaman neden hasta olduğumuza şaşarız. Halbuki şaşılacak şey hasta olmamız değil, nasıl olup da sıhhatli olduğumuzdur.” Niye ?


Sıhhatli halimiz bunun en güzel örneğidir. Zira vücudumuz her gün sayısız hastalık mikrobunun saldırılarına maruzdur. Buna rağmen niye hastalan mıyoruz? Yediğimiz gıdalar ile olsun, teneffüs ettiğimiz hava ile olsun, derimiz üzerinde bulunan çatlaklık ve kesiklerin aralarından olsun devamlı vücudumuza mikroplar girer. Buna rağmen niye hastalan mıyoruz?  Burada akla hemen bir soru geliyor. Niye bu kadar mikrop arasında sağlıklı kalabiliyoruz? Bizi hastalıklara karşı muhafaza eden nedir?

Özellikle son senelerde yapılan araştırmalar neticesi bilim adamları bu sorunun cevabını vermişlerdir. Bilginlerin ulaştıkları netice şudur: Vücudumuz mikropların saldırılarına karşı kademe kademe savunma araçları ile donatılmıştır.

Niye dersek Allah’ın hikmeti

Mikroplu bir toz tanesinin gözümüze kaçtığını düşünelim. Gözümüz giren bu mikroba karşı vücudumuzun hazırlığı vardır. Gözümüzün üst tarafından alt tarafına devamlı bir yaş yağmuru vardır. Bu göz yaşının mikrobu öldürme hasiyeti o kadar kuvvetlidir ki, bir sürahi su içinde eritilecek bir damla gözyaşı, milyarlarca mikrobu yok edebilir. İşte Allah böylece her şeye hakimdir ve her işi hikmetlidir. Bu yazımız hakkında ne düşünüyorsunuz bize yorumlar ile düşüncelerinizi aktarırsanız sevinirim. Şimdiden destek ve yorumlarınıza Teşekkürler.

Hoşgeldin ya şehri ramazan adlı yazımızı okudunuz mu ? Niye?

2 yorum

Yorum Yap