Nişantaşı Meşrutiyet Hamidiye Cami ve Kitabesi

admin 221 Görüntüleme
2 Dk. Okuma süresi

İstanbul’un Şişli İlçesi Meşrutiyet mahallesinde bulunan Hamidiye Cami Sultan Abdulhamid Han tarafından 1895 tarihinde yaptırılmıştır. O zamanlar ibadet ihtiyaçları noktasında 120 metrekare olarak inşa edilmiştir. 

Küçük bir cami olan Meşrutiyet Hamidiye Cami’de inşa edildiği günden günümüze çeşitli tadilatlar yapılmıştır. Küçük olduğundan ve gelenler çok olduğundan arka cephesine ek yapılmıştır.

Cami genişletme çalışmaları esnasında orijinal alanı korunmuştur. Yeni yapılan yer ile cami yaklaşık on kat büyümüştür. 

Caminin yeni inşa edilen bölümünden yola doğru 10 sütun tarafından tutulan sundurma güzel bir tavan dizaynı ile üstü örtülü bir alan elde edilmiştir. Etrafı ise mermer ile çevrilmiştir.  Camiye giriş çifter kanatlı üç kapı  ile yapılmaktadır.

Caminin tavanı ahşap olmayan kısımları kalem işi süsleme ile bezenmiştir. Caminin çatısı kısmı betonarmeden yapılmış ve üzeri kiremit ile örtülmüştür. 

Bu caminin mihrap, minber ve kürsüsü mermerden yapılmış olup altın varak tezhip edilmiştir. Mihrap üzerinde Bakara suresinin 149. Ayeti olan “Yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir” yazılıdır. Bu ayetin üzerine Allah (cc), Muhammed (sav) ve dört halifenin isimleri de farklı hatlarda yazılmıştır. 

İlginizi Çekebilir:   Babüsselam Selam Kapısı muhteşem bir yapı

Caminin genişletme inşası sırasında yapılan yeni minaresi camiden bağımsız olarak sol arka tarafında çift şerefeli 65 metre olarak inşa edilmiştir. Ana tavana asılı güzel bir kristal bir avizesi bulunmaktadır. 

Caminin kuzey tarafında alt katta atıl halde gasilhanesi olup caminin orijinal yapı ile sokak arasında kalan alanda 25 metre derinliğinde tarihi bir kuyusu vardır. 

Cami herkese açık olmakla beraber daha çok mahallesi sakinleri ile civardaki esnafa hitap etmektedir. Vakit namazlarında yaklaşık 100-150 kişi Cuma namazlarında ise 2500 civarında kişi toplanmaktadır. 

Hamidiye Cami ve Kitabesi

Bu küçük ve şirin caminin yan tarafında duvara asılı olarak camin inşa edildiğine dair bir kitabesi bulunmaktadır. Kitabe ve günümüz türkçesi ile okunuşu aşağıda bulunmaktadır.

Nam-ı şevket-ittisam cenab-ı cihan-baniye intisap ile müzeyyen olan iş bu Hamidiye Cami’-i şerifi bi-tevfiḳihi ta’ala bin üç yüz on üç senesi cemaziyel evvelinde şu resm-i vr tarz-ı dil-nişinde müceddeden bina ve inşa buyrulmuştur. 1313 (Ekim 1895)

Ayrıca Hz. Yuşa Tepesi ve Türbesi Nerededir? Kitabesinde Ne Yazıyor? bilgilerini olmak için linke tıklayınız.

İlginizi Çekebilir:   Mihrimah Sultan Cami ve Kitabesi
Bu makaleyi paylaş
4 İnceleme
 • zoritoler imol says:

  Very interesting points you have mentioned, appreciate it for putting up.

  Yanıtla
 • zoritoler imol says:

  Hey! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my apple iphone. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share. Thanks!

  Yanıtla
  • admin says:

   Web sitem mobil uyumludur. Siz de neden öyle bilmiyorum.

   Yanıtla
 • vorbelutrioperbir says:

  I got what you mean , regards for posting.Woh I am happy to find this website through google.

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir