Çok kolay sen de öğrenebilirsin.

Köprülü Mehmet Paşa Kitabesi

0 315

Köprülü Mehmet Paşa Safranbolu’da bir dönem ikamet etmiştir. 1662 yılında yaptırmış olduğu caminin avlusunda bulunan Kütüphane ve Muvakkithaneye ait Ta’lik hattı ile yazılmış bir kitabe bulunmaktadır. 

Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve  Safranbolu çarşısının içinde bulunan bu camide  diğer yapıların aksine bir kitabe bulunmamaktadır. Ancak Paşa tarafından camiye gönderilen el yazması Kuran’dan bu caminin 1661 ve 1662 yılında yapılmış olduğu anlaşılmaktadır.

Cami kare plan üzerine yapılmış ve üzeri tromplarla geçilen bir kubbe ile örtülmüştür. Sütunlara oturan cami kemerlerle avluya açılan giriş kısmının sağ kısmında tek şerefeli bir minare bulunmaktadır. Köşe sütunlarıyla boyalı mihrabı, geometrik süslemeleriyle minberi vardır. 

Avlusunda şadırvan, kütüphane ve  muvakkithane bulunmaktadır. Dikkat çeken kelime olan Muvakkithane Nedir? Namaz vakti ile saatini tespit etmek için mini bir astronomi alanıdır. İşte kitabe bu muvakkithane kısmında bulunmaktadır.

Köprülü Mehmet Paşa Kitabesi

Köprülü Mehmet Paşa kitabesi
Muvakkithanede bulunan kitabe

Kitabede şöyle yazmaktadır

Bu vakfı Köprülü zade Mehmet Paşa merhumun- olup bünyad (Bina) kıldı cümle ehli beldeyi ihya

Yapıldı camisi yanına bir de kütüphane- bekada ruhi pak’ın rahmete gark eyleye Mevla

Tanin-endazdır  (Çınlama)her saatin rakkası gerdune – Bu yerlerde nazirin görmemiştir din-ü dünya

Mücevher saat-asa bak kerimi yazdı tarihin- Bina oldu ne Ali bu muvakkithane-i vala Hicri 1274

Kelime İnceleme

Bünyad: Temel, Yapı, Bina
Tanin: tınlamak
Endaz: Atıcı manasında 
Saat-i asa: Saat gibi
Muvakkithane: Vaktin tayin edildiği ölçüldüğü yer
Nazir(e): Denk, eş
Gerdun: dünya, felek

 

Kitabe Nedir?

Tarihi bir eserin veya binanın ne zaman yapıldığı ne zaman tamir edildiği ve tarihi eser hakkında bilgilerin bulunduğu taştır. Kitabeler taştan olabildiği gibi mermer, çini, ahşap, maden vb. şeylerden de olabilir.

Kitabeler ile ilgilenen ve konusu kitabeler olan ilime ise Epigrafi denir. Kitabelere aynı zamanda yazıt da denmektedir. Kitabeler bugün tarihçilerin ve arkeologların en önemli kaynak ve vesikaları konumundadır. Sitemizde bulunan 4. kur dersleri kitabeler hakkında bilgi vermektedir. Allah’a emanet olun vesselam.

Karaki Hüseyin Hüseyin Çelebi Cami isimli kitabemizi okuyabilirsiniz.

Neden Osmanlıca konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.