Kitabe – Osmanlıca Ögren https://osmanlicaogren.com Çok kolay sen de öğrenebilirsin. Mon, 21 Dec 2020 19:24:25 +0000 tr hourly 1 https://osmanlicaogren.com/wp-content/uploads/2020/05/cropped-vav-harf-32x32.png Kitabe – Osmanlıca Ögren https://osmanlicaogren.com 32 32 Abdülhalim Cami Kitabesi https://osmanlicaogren.com/abdulhalim-cami-kitabesi https://osmanlicaogren.com/abdulhalim-cami-kitabesi#respond Sun, 20 Dec 2020 19:24:41 +0000 https://osmanlicaogren.com/?p=22495 Abdülhalim Cami Kitabesi

Abdülhalim Cami Kitabesi İstanbul Kadıköy Kozyatağı Şakacı Sokak’ta bulunmaktadır. Bu yazımızda cami ve camide bulunan kitabeyi inceleyeceğiz. Abdülhalim Cami ve 1860 tarihinde Rufai Şeyhi olan Seyyid Süleyman Abdülhalim Efendi tarafından tekke olarak inşa edilmiş olup 1926 tarihinde tekke ve zaviyelerin kapatılması ile beraber camiye olmuştur. Abdülhalim Cami kitabesi ise caminin tamirinde bahseder. Kozyatağındaki bulunan bu […]

The post Abdülhalim Cami Kitabesi appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
Abdülhalim Cami KitabesiAbdülhalim Cami Kitabesi İstanbul Kadıköy Kozyatağı Şakacı Sokak’ta bulunmaktadır. Bu yazımızda cami ve camide bulunan kitabeyi inceleyeceğiz. Abdülhalim Cami ve 1860 tarihinde Rufai Şeyhi olan Seyyid Süleyman Abdülhalim Efendi tarafından tekke olarak inşa edilmiş olup 1926 tarihinde tekke ve zaviyelerin kapatılması ile beraber camiye olmuştur. Abdülhalim Cami kitabesi ise caminin tamirinde bahseder. Kozyatağındaki bulunan bu ibadethane zamanla yıpranmış olan kısımlarının tamir edilmesi maksadıyla 1955 tarihinde çalışma başlatılmıştır. Caminin artık kullanılamaz duruma gelen ahşap minare yerine yeni minare yapılmıştır. Caminin küçük olması nedeniyle ihtiyacı karşılayamaması nedeniyle 1992 yılında hemen yanına Kozyatağı Mehmet Çavuş Cami yapılmıştır. Bir minaresi ve tek şerefesi olan bu cami avlusundaki hazirede caminin banisi yani inşa edeni Şeyh Seyyid Süleyman Abdülhalim Efendi, oğlu Şeyh Seyyid Ali Rıza Efendi ve torunu Şeyh Seyyid Mustafa Nuri Efendi’nin mezarları bulunmaktadır.

Abdülhalim Cami Kitabesi

Abdülhalim Cami KitabesiGünümüz Türkçesi ile; Bu mescid-i şerifin banisi Şeyh Süleyman Abdülhalim er-Rufai oğlu Şeyh Ali Rıza er-Rufai torunu Şeyh Mustafa Nuri er-Rufai imar ve ihya etmişlerdir

Kitabeler Hakkında Bilgiler

Kitabe kelimesinin kökeni Arapça bir kelime olup “ketebe” kökünden gelir. Yazılı belge manasınadır. Kitabeler Nedir? sorusu sorulsa kısaca şöyle denir. Kitabeler bulunduğu esere dair bilgiler verir, oyma veya kabartma şekliyle yazılırlar, nesir yazılışlarıyla edebi bir metindirler, kitabeler hem tarihtirler hem tarihe şahitlik eden levhalar hükmündedir.  Kitabeler medeniyetler ve sanat tarihi araştırmalarında önemli birer belge olup hem dil ve tarih için de önemli kaynak ve belge niteliğine sahiptirler.

Kitabelerle Hangi İlim Dalı İlgilenir?

Her bir ilim ile ilgilenen bilim dalı olduğu gibi Kitabelerle de ilgilenen ve kitabeleri kendine has şekil ve metotlarla çözen, raporlayan, araştıran bilim dalı epigrafidir ki bizdeki adı ilm-i kitabet olmaktadır.

Kitabe Çeşitleri Nelerdir?

Kitabeler genel olarak üç grupta incelenir. Kitabe kimin tarafından ve ne zaman inşa edildiğini belirtilirse tarih kitabesi, kitabenin tamiri hakkında bilgiler vermesi durumunda tamir kitabesi, eserde bulunan kemerler veya iç kapılar üzerinde ise  Kitabe levhası olarak adlandırılır. Kitabeler estetik görüntüyle de önemli bir mimari eser konumundadır. Sitemizde Kitabeler ile ilgili müstakil bir kategori açtık. Hem bilgiler hem örnekler ile ilgili daha fazla bilgi almak için Kitabeler isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. Osmanlıca Alfabe Nedir? ve  Eğitim Nasıldır? linke tıklayınız. Osmanlıca İsim nasıl yazılıyor? Linke tıklayarak Osmanlıca isminizi öğrenebilirsiniz ..

The post Abdülhalim Cami Kitabesi appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
https://osmanlicaogren.com/abdulhalim-cami-kitabesi/feed 0
Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi https://osmanlicaogren.com/cezeri-kasim-pasa-cami-kitabesi https://osmanlicaogren.com/cezeri-kasim-pasa-cami-kitabesi#respond Sat, 21 Nov 2020 19:24:41 +0000 https://osmanlicaogren.com/?p=22203

Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi İstanbul Eyüp’te Zal Paşa Caddesi ile Cezeri Kasım Akar Çeşmesi Sokağının birleştiği köşede bulunmaktadır. Cezeri Kasım Paşa Cami banisi yani inşa ettireni nişancılık, defterdarlık ve vezirlik görevlerinde bulunmuş Cezeri lakabıyla tanınan Kasım Paşa olup 1515 tarihinde yaptırmıştır. Kasım Paşa sofi ve koca lakapları ile ünlü olmuş olan Cezerizade Nişancı Mehmed […]

The post Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>

Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi İstanbul Eyüp’te Zal Paşa Caddesi ile Cezeri Kasım Akar Çeşmesi Sokağının birleştiği köşede bulunmaktadır.

Cezeri Kasım Paşa Cami banisi yani inşa ettireni nişancılık, defterdarlık ve vezirlik görevlerinde bulunmuş Cezeri lakabıyla tanınan Kasım Paşa olup 1515 tarihinde yaptırmıştır.

Kasım Paşa sofi ve koca lakapları ile ünlü olmuş olan Cezerizade Nişancı Mehmed Çelebi’nin oğludur. Şehzade Süleyman’a Lala ve defterdarlık yapmış tahta geçmesinden sonrada 4. vezir olmuştur. Paşa 1543 senesinde vefat etmiş ve Kabri Bursa’da Emir Sultan Türbesi içindedir. Bir rivayete göre de, Bursa’daki medresesi yanına gömülmüştür.

Kasım Paşa ayrıca İstanbul Cağaloğlu’nda ve Selanik’te de birer cami, Selanik’te bir imaret ve Bursa’da medrese ile hamam yaptırmıştır.

Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi

Cami tuğla olarak kesme taştan inşa edilmiştir. Tek ve sağır kubbeli olup önünde üç kubbeli bir revakı vardır. Minaresi ise sağda olup şerefesinin altı şekillidir.

Caminin girişinde tamir kitabesi bulunmaktadır. Kitabe ve kitabede bulunan yazılar aşağıda verilmiştir.

Cezeri Kasım Paşa Cami KitabesiHazret-i Adl-i Sultan Mahmud Hân-ı Gâzi’nin

Sa’d hazinedar ustası ol hahsalat zehrâ

Harâb olmuşken işbu ibâdetgâh-âli kim

Hulûs-ı kalb ile ta’mir idüb çün eyledi ihya

3 Muharrem 1238 (20 Eylül 1822)

Avlusunda bulunan şadırvanı Hadice Sultan’ın kethüdası Mehmed Efendi yaptırmıştır. Şadırvanın etrafı sekiz ahşap sütunlu bir saçak çevirmiş olup Üzeri kiremit ile döşenmiştir. On iki yüzlü olup bir yüzünde tamiri ile ilgili;

Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi

Şadırvan ta’mir-i târih

18 L 1266 (Ağustos 1850) diye yazılıdır.

Cezeri Kasım Paşa Cami içinde dikkat çeken bir husus, mihrabın hem içine hem minberin sol tarafına yapılmış olan çinilerdir. Bu çinilerden birisi olan ve Osmanlı döneminde Türk çini sanatında başlı başına bir yeri olan ve sayıları pek fazla olmayan Kabe tasvirli panodur.

Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi

Mihrabın sol tarafında pencere üstünde yer alan bu pano kitabesine göre İznikli Mehmed oğlu Osman tarafından 1138 Recebinde (Mart 1726) vakfedilmiş yazmaktadır. Bu panoda 25 × 25 cm ölçüsünde olan 6 çini kullanılmış ve çiçekli bir çerçeve içinde oldukça güzel bir Kâbe tasviri bulunur.

Mihrabın orta kısmında 22 Receb 1138 (26 Mart 1726) tarihini taşıyan tek bir çini yerleştirilmiş olup aşağı bölmeler ise bu tarihe nazaran daha eskiye ait görünen çinilerle kaplanmıştır.

Tarihini bilen ve gördüğü zaman turist gibi değil ecdada yakışır bir şekilde gören ve okuyan kimselerden olmak temennisiyle Allah’a emanet olun vesselam. Piyale Paşa Cami kitabesi makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

The post Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
https://osmanlicaogren.com/cezeri-kasim-pasa-cami-kitabesi/feed 0
Piyale Paşa Cami ve Kitabesi https://osmanlicaogren.com/piyale-pasa-cami-ve-kitabesi https://osmanlicaogren.com/piyale-pasa-cami-ve-kitabesi#respond Thu, 05 Nov 2020 12:39:52 +0000 https://osmanlicaogren.com/?p=22077 Piyale paşa cami

Piyale Paşa Cami İstanbul’un Rumeli yakasında Kasımpaşa semtinde bir camidir. Piyale paşa Bulvarı üzerinde bulunan cami II. Selim’in damadı olan Piyale Paşa tarafından 1573 tarihinde Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Piyale Paşa Cami ilk inşa edildiği külliyesi, cami binası, sıbyan mektebi, hamamı, sebili, tekkesi, türbesi ve çarşısı olarak inşa edilmiş lakin günümüze sadece cami ve türbe gelebilmiştir. […]

The post Piyale Paşa Cami ve Kitabesi appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
Piyale paşa cami

Piyale Paşa Cami İstanbul’un Rumeli yakasında Kasımpaşa semtinde bir camidir. Piyale paşa Bulvarı üzerinde bulunan cami II. Selim’in damadı olan Piyale Paşa tarafından 1573 tarihinde Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

Piyale Paşa Cami ilk inşa edildiği külliyesi, cami binası, sıbyan mektebi, hamamı, sebili, tekkesi, türbesi ve çarşısı olarak inşa edilmiş lakin günümüze sadece cami ve türbe gelebilmiştir.

Kasımpaşa’nın en önemli tarihi camisi olup Osmanlı tarihinin en önemli mimarları olan Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. 1573 tarihinde tamamlanarak ibadete açılmıştır. Haşmetli ve cezbedici bir görünüme sahiptir.

Caminin Banisi (inşa ettireni)

Piyale Paşa 1515 tarihinde doğmuş olup Sultan I. Süleyman zamanında 14 yıl boyunca kaptan-ı derya yani donanma komutanı görevinde bulunmuştur.

Piyale Paşa Aslen Hırvat olup babası sonradan Müslüman olmuş ve Abdurrahman adını almıştı. Mohaç meydan savaşından sonrasında Macaristan’dan devşirilmiş ve Enderun mektebine getirilip burada eğitim görmüştür.

1553 tarihinde beylerbeylik ile kaptan-ı derya unvanı almış ve bu unvanını 1567 yılına kadar muhafaza etmiştir.

1557 tarihinde Turgut Reis’le beraber Tunus’a ve Majorca’ya akın düzenleyerek buraları ele geçirdi. Bu başarılarından kendisine Cezayir Beylerbeyi payesi verildi.

Sakız ve Cerbe Adası’nı alarak Cezayir’in tamamını almış ve Avrupa sahillerinde 67 kadar küçük adayı ele geçirmiştir. Burada İspanya’nın donanmalarını zayıflatmış ve ünlü kumandanlarını esir almıştır.

Osmanlı donanmasının üstün başarılar göstermesi üzerine İspanya, Papalık Devleti, Malta, Napoli Krallığı, Cenova Cumhuriyeti ve Floransa Cumhuriyeti ittifak kurmuş ve bu ittifak Cerbe adasını ellerine geçirmiştir.

Piyale Paşa ve Turgut Reis bu müttefikler donanmasına karşı 1560 tarihinde Tunus Cerbe adası açıklarında Cerbe Deniz Muharebesi’ne giriştiler. Bu deniz muhaberesi sonucunda İspanyol kuvvetlerinin başını çektiği Haçlı Donanmasını yenilgiye uğratarak Cerbe adasını tekrar almışlardır.

Piyale Paşa Sultan II. Selim’in kızı Gevher Sultan’la evlendi. 1564’de İspanya’ya ait olan “Peron de Velz” adasını ele geçirdi. 1565’de Malta’nın kuşatmasında Turgut Reis ile birlikte görev yaptı.

1566’da Sakız adasını aldı ve 1568’de kaptan-i deryalık görevi yanında üçüncü vezir oldu. Daha sonra Kıbrıs’ı almak üzere görevlendirilmiş ve buralardaki başarısından dolayı ikinci vezir payesi verilmiştir.

Bu görevde bulunurken 1578 yılında vefat etmiş ve kendi yaptırdığı Piyale Paşa Camii’nin yanındaki türbesine defnedilmiştir.

Piyale Paşa Cami Mimari Yapısı

Caminin mimarı planı incelendiğinde 55×45 metre bir alana inşa edildiği görülür. Caminin duvarlarının bir bölümü kesme küfeki taşıyla, bir bölümü de moloz taşla örülmüştür.

Cami eşit büyüklükte 9m çapında 6 adet kubbe ile örtülmüştür. Bu kubbe tonoz örtü tuğladandır. Caminin pencere açıklıkları üç sıra halinde tasarlanmış ve bu tasarım ile aydınlık bir görüntü elde edilmiştir.

Caminin İznik çinileriyle kaplı mihrabı ve kubbeyi taşıyan kemer çerçevenin üzerindeki çini ayet kuşağı, caminin mimari estetiğine ayrı bir renk katmıştır. Bu ayet kuşağının yazısı Çerkez Hasan Çelebi’ye ait olup aşağıda inceledik.

Mermer minber ise son derece yalındır. Kesme küfeki taşından inşa edilmiş tek şerefeli minaresi bilinenlerin dışında mihrap ekseninde yükselmiştir.

Külliyenin banisi Piyale Paşa’nın da medfun bulunduğu sekizgen olarak inşa edilmiş külliyenin türbesinde 3 sanduka ve 10 mermer lahit olmak üzere 13 kişinin mezarı bulunur.

Piyale Paşa Kitabeleri

Caminin girişinde ve mihrabında ayetler bulunmaktadır. 

Cami girişinde bulunan ayet kitabesi;

Piyale Paşa Cami

Ayet kitabesi

Nahl suresi 32. Ayet; selâmun ‘aleykumu-dḣulû-lcennete bimâ kuntum ta’melûn Meali; Selam size, yaptıklarınızın karşılığı olarak cennete girin

Cami girişinde bulunan ikinci ayet kitabesi;

Piyale Paşa Cami

ayet kitabesi

Zümer suresi 73. ayet olan “selâmun aleyküm, tibtüm, fedhulûhâ hâlidîn” Meali: Size selam olsun! Ne iyisiniz. Ebedi olarak oraya giriniz

Mihrapta bulunan ayet kitabesi

Piyale Paşa Cami

Mihrab ayet kitabesi

Ali İmran suresi 39. ayet olan “Fenâdet-hu-lmelâ-iketu vehuve kâ-imun yusallî fî-lmihrâbi” Meali: O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi

Bir önceki incelememiz Naile Vesile Hanım çeşmesi idi bu yazımızda Piyale paşa cami ve kitabelerini inceledik. Selam ve dua ile. 

The post Piyale Paşa Cami ve Kitabesi appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
https://osmanlicaogren.com/piyale-pasa-cami-ve-kitabesi/feed 0
Naile Vesile Hanım Çeşmesi Kitabesi https://osmanlicaogren.com/naile-vesile-hanim-cesmesi-kitabesi https://osmanlicaogren.com/naile-vesile-hanim-cesmesi-kitabesi#respond Fri, 10 Jul 2020 13:20:07 +0000 https://osmanlicaogren.com/?p=21325 Naile Vesile Hanım Çeşmesi

Naile Vesile Hanım Çeşmesi kitabesini inceleyeceğiz. Bu çeşme Beykoz’da bulunmaktır. Çeşme kitabeleri hayrat olup inşa edeni hatırlamak ve ona dua etmek vardır. Naile Vesile Hanım hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Kitabeden anladığımız kadarıyla Beykozlu Subaşı Mehmed Ağa’nın kızı olduğudur. Kitabede Yazılanlar Hakkında Kitabede Beykozlu subaşı Meḥmed Ağanın kerimesi merḥume Naile Vesile Ḫanımım ḫayratındandır, Sene […]

The post Naile Vesile Hanım Çeşmesi Kitabesi appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
Naile Vesile Hanım Çeşmesi

Naile Vesile Hanım Çeşmesi kitabesini inceleyeceğiz. Bu çeşme Beykoz’da bulunmaktır. Çeşme kitabeleri hayrat olup inşa edeni hatırlamak ve ona dua etmek vardır.

Naile Vesile Hanım hakkında çok fazla bilgiye sahip değiliz. Kitabeden anladığımız kadarıyla Beykozlu Subaşı Mehmed Ağa’nın kızı olduğudur.

Kitabede Yazılanlar Hakkında

Kitabede Beykozlu subaşı Meḥmed Ağanın kerimesi merḥume Naile Vesile Ḫanımım ḫayratındandır, Sene 1317 yazmaktadır.

Kitabeyi okuduğumuzda çeşme ve kitabeyi Naile Vesile Hanım’ın yaptırdığı görünmektedir. Lakin kitabede merhume ibaresinin geçmesi çeşmenin yapımı bitmeden hayat veda ettiği anlaşılmaktadır.

Halk arasında palamar suyu olarak bilinir. Kitabede adı geçen Naile Vesile Hanım’ın bu kitabenin bulunduğu diğer bir çeşmesi yine aynı mahallede ishak ağa caddesinde merdivenli yokuşta bulunur. Bu çeşmeler Naile Vesile Hanım Çeşmeleri olarak bilinir.

Kitabeler Hakkında Kısa Bilgi

Kitabe kelimesi Arapça bir kelime olup “ketebe” kökünden gelmektedir. Yazılı belge manasına gelir. Kitabeler Nedir? sorusu sorulsa kısaca olarak;

Kitabeler bulunduğu yapıya dair bilgiler verirler, oyma veya kabartma yoluyla yazılırlar, nesir yazılışlarıyla edebi bir metindirler, hem tarihtirler hem tarihe şahitlik eden levhalardır. 

Kitabeler medeniyetler ve sanat tarihi araştırmalarında önemli birer belge olduğu kadar dil ve tarih için de önemli kaynak ve belge niteliğine sahiptirler.

Kitabelerle Hangi İlim Dalı İlgilenir?

Her bir konu ile ilgilenen bilim dalı olduğu gibi Kitabelerle de ilgilenen ve kitabeleri kendine has şekil ve metotlarla çözen, raporlayan, araştıran bilim dalı epigrafidir. Bizdeki adı ilm-i kitabetdir.

Kitabe Çeşitleri Nelerdir?

Kitabeler genel olarak 3 grupta incelenir. Kitabe kimin tarafından ve ne zaman inşa edildiğini belirtilirse tarih kitabesi, kitabenin tamiri hakkında bilgiler vermesi durumunda tamir kitabesi, eserde bulunan kemerler veya iç kapılar üzerinde ise  Kitabe levhası olarak geçmektedir..

Kitabeler estetik görüntüyle de önemli bir mimari eser konumundadır.

Sitemizde Kitabeler ile ilgili müstakil bir kategori açtık. Hem bilgiler hem örnekler ile ilgili daha fazla bilgi almak için Kitabeler isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Gerek Naile Vesile Hanım Çeşmesi kitabesi gerekse başka kitabe örneklerini daha fazla görmek için burayı tıklayınız.

Osmanlıca isminiz nasıl yazılıyor? görmek için Buradan  ulaşabilirsiniz.

The post Naile Vesile Hanım Çeşmesi Kitabesi appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
https://osmanlicaogren.com/naile-vesile-hanim-cesmesi-kitabesi/feed 0
Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi Kitabesi https://osmanlicaogren.com/kanuni-sultan-suleyman-cesmesi-kitabesi https://osmanlicaogren.com/kanuni-sultan-suleyman-cesmesi-kitabesi#respond Mon, 27 Apr 2020 18:07:34 +0000 https://osmanlicaogren.com/?p=20595 Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi kitabesi

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi kitabesi İstanbul Büyükçekmece ilçesinde Dizdariye Mahallesi’nde bulunan tarihi bir çeşmedir. İnşa edildiğinden beri bulunduğu noktayı güzelleştirmeye devam ediyor. Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesini Kanuni Sultan Süleyman 1566 yılında Zigetvar Seferi sırasında Kurşunlu Han ve Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü ile birlikte Mimar Sinan’a yaptırmıştır. Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi Kitabesi Tarihi bir değer taşıyan […]

The post Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi Kitabesi appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi kitabesi

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi kitabesi İstanbul Büyükçekmece ilçesinde Dizdariye Mahallesi’nde bulunan tarihi bir çeşmedir. İnşa edildiğinden beri bulunduğu noktayı güzelleştirmeye devam ediyor.

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesini Kanuni Sultan Süleyman 1566 yılında Zigetvar Seferi sırasında Kurşunlu Han ve Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü ile birlikte Mimar Sinan’a yaptırmıştır.

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi Kitabesi

Tarihi bir değer taşıyan bu çeşme tarih meraklılarının ve turistlerin ziyaret ettikleri yerler  arasındadır ve hala içme-kullanma suyu özelliğini korumaktadır.

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi klasik bir üslupla üç kanatlı taştan inşa edilmiştir. Her bir kanatta çeşmesi vardır. Çeşmenin orta taşında üst tarafında muhakkak hat ile yazılmış bir kitabe bulunmaktadır.

Kitabe örnekleri olarak incelediğimiz bu tarihi çeşme halen içme ve kullanma suyu açısından faal durumdadır. Çeşmenin hemen yanı başında Sokullu Mehmet Paşa Camii yer alır.

Muhakkak hat ile yazılmış çeşme kitabesinde şöyle yazılıdır:

Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi kitabesi
Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi kitabesi

Kitabe okuma

Kitabeler Hakkında Kısa Bilgiler

Kitabeler Arapça “ketebe” kökünden gelmekte olup “yazılı belge” anlamına gelir. Kitabeler Nedir? Denilse kısaca;

Bulunduğu yapıya dair bilgiler verir,

Oyma veya kabartma yoluyla yazılır,

Estetik görüntüyle önemli bir mimari eserdir,

Mansur ve nesir yazılışlarıyla da edebi metindir,

Hem tarihe hem şahit hem kaynak olan levhalardır. 

Kitabe örnekleri medeniyet ve sanat tarihi araştırmaları için önemli olduğu kadar dil ve tarih çalışmaları ve araştırmaları için de önemli kaynak ve belge özelliğine sahiptir.

Kitabelerle hangi ilim dalı ilgilenir?

Kitabe örnekleri yani kitabeleri kendine ait şekil ve metotlarla çözen, raporlayan, araştıran “epigrafi” (bizdeki adı ilm-i kitabet) adıyla müstakil bir bilim dalı incelemektedir.

Kitabe çeşitleri Nelerdir?

Kitabeler genel olarak 3 çeşittir. Kimin tarafından ne zaman inşa edildiğini belirtirse tarih kitabesi, eserin tamiri hakkında bilgiler içermesi durumunda tamir kitabesi, kemerler veya iç kapılar üzerinde olanlara da Kitabe levhası denilmektedir.

Kitabeler ile ilgili daha fazla bilgi almak için Kitabeler isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kitabe örnekleri daha fazla görmek isterseniz linke tıklayınız.

Osmanlıca Alfabe Nedir? ve  Eğitim Nasıldır? linke tıklayınız.

Osmanlıca İsim nasıl yazılıyor? Linke tıklayarak öğrenebilirsiniz ..

The post Kanuni Sultan Süleyman Çeşmesi Kitabesi appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
https://osmanlicaogren.com/kanuni-sultan-suleyman-cesmesi-kitabesi/feed 0
Kitabe Örnekleri:Üsküdar Askeri Rüşdiye Okulu Kitabesi https://osmanlicaogren.com/kitabe-ornekleriuskudar-askeri-rusdiye-okulu-kitabesi https://osmanlicaogren.com/kitabe-ornekleriuskudar-askeri-rusdiye-okulu-kitabesi#respond Wed, 15 Apr 2020 18:01:14 +0000 https://osmanlicaogren.com/?p=20497 Kitabe Örnekleri

Kitabe örnekleri olarak Üsküdar Askeri Rüşdiye Okulu Kitabesini okuyacağız. Kitabeler milli kültür, sanat ve edebiyatımızın bir parçası olup aynı zamanda milli hafızamızdır. Kitabe örnekleri aynı zamanda tarihin şahididirler. Bulunduğu yapı hakkında bilgiler verir bizlere. Bu yazımızda İstanbul Üsküdar’da bulunan Sultan Abdülaziz zamanında yapılan Üsküdar Askerî Rüşdiye Okulu Kitabesini inceleyeceğiz. Kitabe Örnekleri Üsküdar Askeri Rüşdiye Okulu […]

The post Kitabe Örnekleri:Üsküdar Askeri Rüşdiye Okulu Kitabesi appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
Kitabe Örnekleri

Kitabe örnekleri olarak Üsküdar Askeri Rüşdiye Okulu Kitabesini okuyacağız. Kitabeler milli kültür, sanat ve edebiyatımızın bir parçası olup aynı zamanda milli hafızamızdır.

Kitabe örnekleri aynı zamanda tarihin şahididirler. Bulunduğu yapı hakkında bilgiler verir bizlere. Bu yazımızda İstanbul Üsküdar’da bulunan Sultan Abdülaziz zamanında yapılan Üsküdar Askerî Rüşdiye Okulu Kitabesini inceleyeceğiz.

Kitabe Örnekleri

Üsküdar Askeri Rüşdiye Okulu

Üsküdar Askeri Rüşdiye Okulu Üsküdar’da Toptaşı Caddesi üzerinde bulunan ve şimdilerde Sokullu Mehmet Paşa İlkokulu olarak kullanılmaktadır. Toptaşı Askeri Rüşdiyesi olarak da bilinir. Zamanında burada askeri öğrenciler eğitim görüyorlardı.

Kitabe Örnekleri

Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan 9 askeri rüşdiyeden birisidir. Okul Valide Atik külliyesine ait tabhane binasının üzerine inşa edilmiştir. İki katlı olan bu binanın üst katı yuvarlak bir kemer üzerine oturtulmuştur. Ortasında ise büyük bir avlu vardır.

Okulun bahçesinde acı çeşme olarak bilinen ve Kaymakam Emin Bey’in 1271 yılında yaptırdığı hayvan sulamak için yaptırdığı çeşme de vardır.

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte eski okul binaları Maarif Vekaletine devredilmiş ve adı da Toptaşı 15. İlkokulu adıyla yeniden açılmıştır. 1940 yılında ise ismi Sokullu Mehmet Paşa İlkokulu alarak değişmiştir.

Kitabe örnekleri : Üsküdar Askeri Rüşdiye Okulu Kitabesi

Şimdi bu kitabe örnekleri içinde olan ve okulun girişindeki kitabeyi inceleyelim.

Bir satır halinde ‘Mekteb-i Rüşdiye-i Askeriyye’ yazısı okunmaktadır. Bu yazının çevresi, Osmanlı Devletini sembolize eden arma ile sarılmıştır. En üste yerleştirilen Sultan Abdülaziz’in tuğrası maalesef ya çalınmış veya kazınmak suretiyle olsa gerek yerinde değil. Kitabede ise şöyle yazmaktadır.

Kitabe örnekleri

Hazreti Abdülaziz Ham maarif pişenin/Mülkün istikbalini temindir emniyyesini

Onun için açtı yer yer muntazam rüşdiyyeler/Ne İstanbulu ne Bağdad kaldı ne suriyesi

Nakd-i vakt sarf edip gel cemi’i zad-i daniş et/Harc-ı  alemdir ucuzdur şimdi vezni kıyyesi

Hame-i tazı vatan hüsni dedi tarihine/Feyz ü ilmin menbaıdır askeri rüşdiyyesi Sene 1292 ketebe Aziz

Kitabeler Hakkında Kısa Bilgi

Kitabeler Arapça “ketebe” kökünden gelmekte olup “yazılı belge” anlamına gelir. Kitabeler Nedir? Denilse kısaca;

Bulunduğu yapıya dair bilgiler verir,

Oyma veya kabartma yoluyla yazılır,

Estetik görüntüyle önemli bir mimari eserdir,

Mansur ve nesir yazılışlarıyla da edebi metindir,

Hem tarihe hem şahit hem kaynak olan levhalardır. 

Kitabe örnekleri medeniyet ve sanat tarihi araştırmaları için önemli olduğu kadar dil ve tarih çalışmaları ve araştırmaları için de önemli kaynak ve belge özelliğine sahiptir.

Kitabelerle Hangi İlim Dalı İlgilenir?

Kitabe örnekleri yani kitabeleri kendine ait şekil ve metotlarla çözen, raporlayan, araştıran “epigrafi” (bizdeki adı ilm-i kitabet) adıyla müstakil bir bilim dalı incelemektedir.

Kitabe Çeşitleri Nelerdir?

Kitabeler genel olarak 3 çeşittir. Kimin tarafından ne zaman inşa edildiğini belirtirse tarih kitabesi, eserin tamiri hakkında bilgiler içermesi durumunda tamir kitabesi, kemerler veya iç kapılar üzerinde olanlara da Kitabe levhası denilmektedir. Allah’a emanet oluna vesselam..

Kitabeler ile ilgili daha fazla bilgi almak için Kitabeler isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Kitabe örnekleri daha fazla görmek isterseniz linke tıklayınız.

Osmanlıca Eğitim nedir? İlgili makalemizi okuyabilirsiniz. 

Osmanlıca öğrenmek ister misiniz? 8 ders ile çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. 

The post Kitabe Örnekleri:Üsküdar Askeri Rüşdiye Okulu Kitabesi appeared first on Osmanlıca Ögren.

]]>
https://osmanlicaogren.com/kitabe-ornekleriuskudar-askeri-rusdiye-okulu-kitabesi/feed 0