Kısa Dini Hikayeler Üç kıssa Üç Ders

admin 232 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi

Kısa dini hikayeler bizlere hayata dair dersler veriyor. Hayata bakış açımıza fark katarak bize yol gösteriyor.

Kısa dini hikayeler uzun olmadığından okumak kolay oluyor. Her birinde bizleri bazen gülümsetiyor bazen ise ağlatıyor. Neticede ise yol gösterici ve hayatımıza yardımcı dersler veriyor.

Kısa Dini Hikayeler

Resulallah’tan Bir Ders

Hz. Peygamber sahabelerle birlikte idi. Binek hayvanlarından inerek yüklerini yere bıraktılar. Sonra bir koyun keserek yemek için karar aldılar.

İçlerinden birisi: “Koyunu ben kesebilirim.” dedi. 

Diğeri ise “Derisini ben yüzerim” dedi.

“Etini de ben pişiririm’ dedi bir başkası. Yani herkes yapabilecekleri ne ise söylediler.

Hz. Peygamber (s.a.v) bu sözleri işitince o zaman ben de çölden odunu toplarım dedi.

Orada bulunanlar dediler ki ” Ya Resulüllah siz zahmet etmeseniz, şurada bir köşede oturursanız, bizler bu işlerin tamamını severek yaparız”

Bunun üzerine Hz. Peygamber “Evet sizlerin yapabileceğinizi biliyorum. Lakin Allah, ‘Her hangi birinin, kendi dostları ve arkadaşlarından, hususi imtiyazlarla ayrılarak, özel (seçkin) bir vaziyette bulunmasını sevmez’ dedi. Sonrada çöle doğru giderek çölden çalı çırpı topladı..

Yermük’te Bir Komutan

Kısa dini hikayeler için Halife Hz. Ömer zamanında yaşanmış bir olay ile devam edelim. 636 tarihinde Suriye’nin fethi için Yermük mevkiinde Bizanslılar ile çok çetin bir savaş oldu. Bu zorlu savaşta Müslüman ordusunun başında ‘Seyfullah’ lakaplı Halid bin Velid bulunuyordu.

İlginizi Çekebilir:   Hazreti Musa ve İftar Duası

Savaş esnasında Bizans ordusunun komutanlarından Cerece (Yorgi) öne çıkarak, Halid bin Velid’in yanına kadar geldi. İki ordu komutanı arasında şöyle bir konuşma geçti.

Yorgi dedi ki “Halid! Bana doğruları söyle. Allah’ın, sizin Peygamberinize gökten bir kılıç indirdiği ve o kılıcı da sana verdiğini söyleniyor doğru mudur? Sen bu kılıcı kime çekersen o hezimete uğrarmış.”

Hz. Halid cevaben “Hayır. Yüce Allah bize Peygamber’ini göndermiştir. O bizi iman etmeye davet etti. Hz. Peygambere (sav) iman ettiğim zaman bana sen, Allah’ın müşriklere çektiği bir kılıçsın diyerek zaferler kazanmam için bana dua etti. Bundan sonra bana Seyfullah, yani Allah’ın Kılıcı lakabı verildi.

Yorgi “Sizler bizi neye davet ediyorsunuz? “Cevaben “Allah’tan başka ilah olmadığına, Hz. Muhammed’in (sav) O’nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet getirmeye. Peygamberimizin Allah’tan getirdiklerini kabul etmeye davet ediyoruz.

Yorgi “Birisi sizin dininize girse sizin ile aynı mükafata alabilir mi? Cevaben “Evet alabilir. Şimdi İslâm’a giren, belki bizden üstün olacaktır. Zira biz Peygamberi gördük ama siz görmediniz.”

Bu konuşmalardan sonra, Yorgi Hz. Halid bin Velid’in (r.a) yanına geçerek saf değiştirerek İslâm dinine girdi. O’nun çadırına geçti ve guslederek iki rekat namaz kıldı. Sonra da Halid bin Velid ile beraber atına bindi ve Bizanslılarla savaştı.

İlginizi Çekebilir:   Büyük Günahlar Af Edilir mi?

Bizans ordusunda olanlar bu durumu öğrenince öfkelendiler. Şiddetli bir şekilde hücuma geçtiler. Sonuçta sayıca çok fazla olan Bizans ordusu bu savaşta mağlup olurken Müslümanlar kazandı. Sadece iki rekat namaz kılan general Yorgi ise o savaşta şehit oldu.

Herkes Kendi Ateşini Getirir

Abbasi devletinin ünlü halifesi Harun Reşid döneminde yaşayan Behlül Dana zamanın evliyalarındandı. Kendine has bir üslubu vardı. Behlül Dana hazretleri çoğunlukla Harun Reşid’in yanında bulunurdu. Yine kendi üslubu ile ona uyarılarda bulunurdu.

Bir vakit Behlül Dana hazretleri, sanki uzaklardan gelmiş gibi üstü başı toz toprak içerinde olduğu halde Halife Harun Reşid’in huzuruna çıktı.  

Harun Reşid ona sordu. “Behlül bu ne haldir, sen nereden geliyorsun.”

Behlül ise cevaben “Cehennemden geliyorum ey halife.”

Peki cehennemde ne işin vardı? Cevaben “Bana ateş lazım oldu. Ben de oradan ateş almaya gittim.”

Halife “Peki getirebildin mi bari?

Behlül “Maalesef efendim getiremedim. Orada cehennemin bekçileriyle görüştüm. Onlar bana “Bidiğin gibi değil burada ateş bulunmaz, herkes ateşini dünyadan kendisi getirir” dediler.

Kısa dini hikayeler dini kıssalar gerçekten bizlere dersler veriyor. Tabiki ders almak ibret almak niyeti ile dinleyenler bu dersi alıyor. Yüce Allah’tan bu dersleri alarak hayatına uygulayanlardan olmayı ümit ediyoruz. Vesselam.

Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
 • Abdurrahim says:

  Rabbim bizleri birbirinden güzel ibretlik kıssalardan ibret almayı ve hayatımıza yansıtmayı nasip eylesin amin. Emeğiniz için teşekkürler hocam Allah razı olsun

  Yanıtla
 • Burak says:

  Allah, onların kalplerinde ne var, ne yok çok iyi biliyor. Bu sebeple sen onlara aldırma, onlara öğüt ver ve ruhlarına işleyecek tesirli sözler söyle. (Nisa suresi, 63).
  Tıpkı bu güzel ahde vefa gibi, yazı çok anlamlı ve güzel
  Yazanın eline ruhuna sağlık çok güzel olmuş.

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir