Karaca Ahmed Türbesi ve Kitabesi

admin 265 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Karaca Ahmed 13. yüzyılda yaşamış önemli kişilerinden birisidir. Bir ruh hekimi olup tasavvuf derslerini Orta Asya’da iken almıştır. Bu yazımızda hem hayatı hem türbesinde bulunan kitabeler hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Orhan Gazi zamanında yaşadı. Rivayetlere göre Acem diyarında Sulatan olan Süleyman el-Horasani’nin oğludur. Öncesinde zevk ve safa içinde bir hayatı varken bir vesile ile dervişliğe yönelmiştir. Anadolu’ya gelmiş ve Geyve Akhisarı’nın fethine katılmıştır. Fetihten sonra da geri dönmeyerek buralara yerleşmiştir.

Karaca Ahmed kimdir ?

Karaca Ahmed, İstanbul Üsküdar’da yer alan büyük mezarlığa adını veren kişidir. Mescid içinde yatan Karaca Ahmed, halk tarafından ziyaret edilmektedir. Ayrıca mescidin biraz uzağında atının mezarı da bulunmaktadır.

Anadolu’da Kösedağı savaşıyla Selçuklu Devleti Moğollara yenilmiş ve sonrasında 16 beyliğe bölünmüştür. Saruhan Oğulları zamanında 1371 tarihli bir vakfiyede, Karaca Ahmed’in ismi “Süleyman-ı Horasani oğlu Karaca Ahmed” olarak geçmekte olup annesinin adı ise “Sultan Ana”dır.

Hacı Bektaşi Vilayetnâmesi’nde, Karaca Ahmed’in Hacı Bektaş-ı Velî ile aynı çağda yaşadığı, Hacı Bektaş-ı Veli’den tasavvuf dersleri aldığı ve uzun yıllar derviş olarak hizmet verdiği yazmaktadır. Suluca Karahöyük’te Hacı Bektaş dergâhında kalmış ondan ordulara gözcülük yapma görevi almıştır. Bu sebepten bazı tarihçiler ona “gözcü” demiştir.

İlginizi Çekebilir:   Feyzullah Efendi Çeşmesi Kitabesi

Hacı Bektaş Velî’nin vefatı sonrası Anadolu’nun çeşitli yerlerini gezmiştir. Birçok savaşta akıncılara öncülük etmiş ve sayısız kahramanlık göstermiştir. Bizanslılar ile yapılan Pelekanon Savaşı’ndan sonra Üsküdar’a gelmiş ve bugün kendi adıyla bilinen türbe ve mezarlığın bulunduğu yere yerleşen Karaca Ahmed burada kurduğu tekkede çok sayıda mürid yetiştirmiştir.

Onun tekkesi aynı zamanda Osmanlı-Bizans sınırında bir tampon bölge görevini görüyordu. O devirde yaşayan önemli birinin gözlerini tedavi etmiş ve karşılığında birçok arazinin mülkü kendisine vakfedilmiştir.

Karaca Ahmed Anadolu’nun pek çok yerini gezmiştir. Bu gezilerde hasta olanları tedavi etmiş ve kurduğu tekkeler ile Anadolu’nun İslâmlaşmasına katkılar vermiştir. Afyon civarında bulunan beylerden birinin akıl hastası kızını tedavi etmesi onun ününü daha da arttırmıştır.

Afyon’dan ayrılarak Saruhanoğulları’nın hükmettiği Manisa bölgesine gelir. Akhisar ihtimal ki Karaca Ahmed’in son durağı olmuştur. Burada kurduğu tekkesinde ruh hekimliği yapmış ve mürid yetiştirmiştir. Burada vefat ettiğine dair bilgiler de vardır. Yerine oğlu eşref bey geçmiştir.

Bu zat çağdaşları arasında önemli bir figür olmuş ve Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde etkili olmuştur. Yaşamı boyunca dervişlik ve tedavi hizmetleriyle tanınmış ve insanlara umut ve yardım sunmuştur. Ruh hastalarını tedavi eden bir hekim olduğu “Karaca Ahmed ulu velî / Uslu olur gelen deli” beytiyle günümüzde de devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir:   Babüsselam Selam Kapısı muhteşem bir yapı

Karaca Ahmed Türbesindeki Kitabeler

Karaca ahmet kitabesi

Ravzayi feyzi fütûh-ı Karaca Ahmed’dir / Gel erenler oku bir fatiha kıl istimdad
Eyledi zevcesi Fehmiyye Hanım ruhi içün / Matbahı Amire me’muru Ziya Bey bünyad – 1283

Emini matbahı ali bu hayrı eyleyip icra / Zebân-ı teşneganı menba’ı zikri cemil etdi
Sezadır abı cevherle yazılsa Asıma tarih / Bu mai Zemzemi gel iç Ziya Bey selsebil etdi – 1283

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • vorbelutrioperbir says:

    I?¦m now not positive where you are getting your info, however great topic. I must spend some time learning much more or working out more. Thank you for excellent information I was looking for this information for my mission.

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir