Kabirde Okunacak Dualar ve Sureler Nelerdir?

admin 196 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi

Kabirde okunacak dualar nelerdir? Hz. Peygamber kabir ziyareti yaptığında okuduğu dua nedir? en çok sorulan sorular arasındadır. Sevdiklerini kaybedenler mezar başında birçok dua okumakta ve ruhlarına hediye etmektedirler.

Kabir ziyareti yapmak ve bizden önce vefat edenleri dualarla hatırlamak bir sünnettir. Hz. Muhammed (sav) daha önceleri hem hurafelere zemin oluşturmaması ve olumsuz bazı hareketler nedeniyle kabir ziyaretini yasaklamıştı.

Daha sonra ise vefat edenlere dua edilmesi ve ibret alınması gibi bazı hikmetlerine binaen bu yasağı kaldırmış hatta kabir ziyaretini teşvik etmiştir. Kendisi de bizzat kabir ziyaretlerinde bulunduğu hatta muhterem validelerinin kabrini ziyaret ettiği, burada dua ettiği ve gözyaşları döktüğü rivayetlerde vardır.

Dinimize göre kabir ziyareti yapmanın mühim maksatlar bulunmaktadır. Ebu Zer’in rivayetine göre Efendimiz (sav) mealen şöyle demiştir: “Kabirleri ziyaret et ki, ahireti hatırlayasın! Ölüleri yıka ki düşmüş bedenle uğraşmak insana bir öğüttür. Cenaze namazını eda et ki, kalbine hüzün gelsin. Zira hüzünlü insanlar Allah’ın korumasındadır.”

Kabir ziyareti yaparak Kabirde okunacak dualar yapacağımız zaman evvela abdest almalıyız. Kabir ziyaretinde eğer yer müsait ise kıble arkaya gelecek şekilde, kabirdeki kişinin yüzüne karşı oturup selam verilir. Hem ayak tarafında, ayakta durmak da doğrudur.

İlginizi Çekebilir:   Rahman İsmi Anlamı ve Rahman İsmi Fazileti

Bununla birlikte kabre el, yüz sürmek, taşları öpmek, mum yakmak, çaput bağlamak ve isyan çağrıştıran ağıtlar yapmak uygun değildir. Bunun yerine isyansız içten içe ağlamak, dua etmek ve sureler okuyarak onun ruhuna bağışlamak daha iyidir.

Peygamber Efendimiz Kabir Ziyaretinde Ne Okurdu

Büreyde’nin rivayetine göre Peygamberimiz ashab-ı kirama, kabir ziyaret için gittiklerinde şu şekilde okumaları tavsiye etmiştir.

Mezarda okunacak dua

Okunuşu “Esselamü aleyküm ehleddiyarı minelmüminin. Veinna inşaallahu biküm lahigun. Es’elüllahülena velekümü’l afiyeh.”

Meali “Selam size, ey bu diyarın mümin ve müslim halkı! İnşallah yakında biz de aranıza katılacağız. Allah’ın bizi de sizi de afveylemesini dilerim.”

Mezarlıkta Okunacak Dua

Kabirde okunacak dualar olarak yukarıda geçen hadisi şerife benzeri birçok rivayet bulunmaktadır. Bu rivayetler toplandığında aşağıda geçen dua yapılabilir. (Hayrat dua kitabı)

Kabir duası

Müminlerden bir topluluğun diyarı selam, sizin üzerinize olsun. Sabır ettiğinizden dolayı selam sizin üzerinize olsun. İşte dünya hayatının sonucu olan cennet ne güzeldir. Şüphesiz biz de inşallah size katılacak olanlarız. Siz bizim önceden gidenlerimizsiniz. Biz ise sizin peşinizdeyiz.

Allah bize ve size mağfiret eylesin hem Allah bizden evvel gelip geçenlere ve geride kalanlara rahmet etsin. Ya İlahena onların sevaplarından bizi mahrum eyleme ve onlardan sonra bizi fitneye düşürme. Bize ve onlara mağfiret eyle.

Peygamberimizin Kabir Azabı Duası

İmamı Sühaymi’nin (r.a) tarafından nakledilen bir hadis-i şerifte şöyledir. “Bir müminin mezarını (kabrini) ziyaret ettiğinizde, ‘Allahümme inni es’elüke-bi-hurmet-i Muhammed aleyhisselam enla tü’azzibe hazelmeyyit’ denilirse, o meyyitin (ölünün) azabı kıyamete kadar ref olur yani kaldırılır.” En iyisini Allah bilir.

İlginizi Çekebilir:   Musab Bin Umeyr Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgiler

Mezarda Okunacak Sureler

Bizler kabir ziyareti yaptığımızda Bakara suresinin başındaki ayetler ile sonu olan amenerrasulü, Yasin-i şerif, Tebareke suresi, Tekasür suresi, İhlas-ı şerif, Fatiha ya da bilinen sureler okuyarak ölmüş olan bir kimsenin ruhuna hediye edebiliriz.

Hz. Muhammed (sav) mealen şöyle demiştir: “Kur’an-ı Kerim içinde otuz ayet olan bir süre vardır. Bu süre kendisini okuyan bir kimseye kıyamet günü şefaat eder ve Allah’ın onu affetmesini vesile olur. Bu sure ise mülk suresidir.

Kabir Duası

Ayrıca kabir duası olarak on bir tane ihlası şerif ve bir Fatiha suresini ya da daha kısa olarak üç ihlas bir fatiha suresini okuyarak başta peygamberimiz olmak üzere hem geçmişlerimize hem orada bulunan mevtaya okuyabiliriz.

Kabirde okunacak dualar için yularıda geçen duaları okuyabiliriz. Kabir ziyaretinden amaç ölümü hatırlamak ve dua etmektir. Maalesef dünyaya bağlanan ve katılaşan kalplerimiz belki yumuşar diye bu kabir ziyareti yapılır. Ve bu ziyarette onlara hem selam hem geçen dualar yapılabilir. Vesselam

Yola çıkarken Okunacak Dua Nedir? Okumak ve öğrenmek için linke tıklayabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • […] Nov 3, 2022 … Peygamber Efendimiz Kabir Ziyaretinde Ne OkurduMezarlıkta Okunacak DuaPeygamberimizin Kabir Azabı DuasıMezarda Okunacak SurelerKabir Duası. devamini oku […]

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir