İman Esasları Meleklere İman Nedir? 

admin 263 Görüntüleme
5 Dk. Okuma süresi

Meleklere iman nedir?  Melek kelime olarak Arapça bir kelime olup haber götüren haberci, elçi anlamına gelir. Meleklere iman etmek iman esasları arasında yer alır.

Meleklere iman etmek iman esaslarından olup İslam dinimize göre iman etmek farzdır. Yani bir kimse çıkıp ben inanmıyorum diyemez. İlk vahiy getiren Allah’ın emir ve yasaklarını peygamberlere tebliğ eden Cebrail (a.s.) olup meleklerin en üstünüdür.

Hem Kur’an olsun hem Peygamberimizin hadisleri olsun melekler hakkında çokça bilgiler vermişlerdir. Meleklerin sayıları hakkında tam bir bilgi yoktur. Lakin meleklerden bir kısmının isimleri ve görevleri yüce kitabımızda ve Peygamberimiz (s.a.v.) hadislerinde zikredilir. Bu bilgilere göre 4 büyük melek vardır. İsimleri Cebrail (a.s.), Mikâil (a.s.), İsrafil (a.s.) ve Azrail (a.s.)’dir.

Meleklerin Özellikleri

Meleklerde erkeklik ve dişilik özelliği bulunmamaktadır. Onlar evlenmezler, doğurmazlar, yemezler, içmezler, uyumazlar. Normal şartlarda gözle görülmezler ve Allah’ın emirlerine itaat eden nurani varlıklardır.

Melekler her yerde gökte, yerde ve havada bulunurlar. Çok hızlı bir şekilde en uzak mesafelere gidebilirler. İstedikleri şekil ve surette girebilirler. Allah (c.c.) onlara bu hususiyeti vermiştir.

Melekler gece gündüz her daim Allah’a ibadet ederler. Onlar zikirle, tespihle ve takdisle meşgul olurlar. Onların ibadeti onlar için adeta gıda hükmündedir. Onlar kesinlikle Allah’a isyan etmeyip emirlerinden zerre miktar dışarı çıkamazlar. Onlar masumdurlar ve her daim itaatlidirler.

İlginizi Çekebilir:   El-Cebbar Ne Demek? El Cebbar Esması Faziletleri

Melekler Neden Görünmezler

Çünkü melekler nurdan yaratılmış olup ruhani varlıklardır. Onlara mahsus olan bu hususiyetleri ile insanın gözüne görünmesini doğaldır. Zira insanoğlunun gözü nurani olan ve soyut varlıklar olan Melekleri görebilecek vasıfta yaratılmamıştır.

Bu hakikate işaret eden bir hadis-i şerifte peygamber efendimiz Hz Muhammed Mustafa (sav) “Melekler nurdan, Cinler yalın ateşten yaratılmıştır.” demiştir. Melekleri görmemek dünya imtihanın bir gereği olsa gerek değil mi? Onlar görünebilse belki mecburen iman etmek zorunluluğu ortaya çıkacak ve imtihan sırrı bozulacaktı.

Meleklere İman Nedir?

Hem Melekler aynı zamanda alemlerde göklerde ve yeryüzünde düzeni ve intizamı sağlayan Allah’ın Ruhani varlıklardır. Hem İnsanları koruyan onlara hayrı ve iyiliği ilham eden varlıklardır. Bu sebepledir ki Allah’a imandan sonra meleklere iman gelmektedir.

Meleklerin varlığı yüce kitabımız Kur’an’da sarih bir şekilde verilmiştir. Mesela bazı meleklerin isminin de geçtiği Bakara suresi 98. ayette “Her kim Allah’a, meleklere, peygamberlerine, Cebrail’e ve Mikail’e düşman olursa bilsin ki Allah da inkâr edenlerin düşmanıdır.” Bu konuda bu ayet çok açıktır. Hem meleklere iman etmeyi hem melekleri inkar edenin Allah’a düşman olacağı ifade edilmektedir.

O halde meleklerin varlığı kesindir ve tartışma götürmez bir hakikattir. Tüm peygamberler meleklerin var olduklarını bizlere haber etmişlerdir. O mübarek zatlar bizatihi melekleri görmüş ve varlıklarını haber vermişlerdir.

Bununla beraber melekler görünen, görünmeyen alemlerde nurani latif varlıklar oldukları için biz onları görmesek dahi onların var oldukları dini delilerle sabit olduğu için insan aklı onların varlığını inkar edemez. Bizler göremesek dahi peygamberler onları görmüşler ve Cebrail’in elçiliği ile Allahü Teala’nın vahyine mazhar olmuşlardır.

Peygamberler Melek Cebrail aracılığı ile Allah’ın emir ve yasaklarını öğrenmişler ve insanlığa tebliğ ederek iyiliğe ve kurtuluşa yöneltmişlerdir. Bundan sebep biz Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’in ve Peygamber Efendimizin haber verdiği meleklere iman ederiz.

Ters açıdan bakacak olursak melekleri inkar etmek aynı zamanda kitapları ve peygamberleri de inkar etmek manasına gelir. Zira iman esasları bir bütündür. Tamamına inanıp, onları kabul etmek farzdır. Hepsi muhakkak gerçektir hem aklen hem dinen ispatlanmıştır.

İlginizi Çekebilir:   Said Bin Zeyd Kısaca Hayatı

Nasıl ki her vakit ölenler oluyor Azrail (a.s.) vazifesini yapıyorsa, nasıl ki her gün yağmurlar, karlar dünya yüzünde yağıyor ve Mikail (a.s.) görevini yapıyorsa, nasıl ki bütün peygamberlere Cebrail (a.s.) vahiy getirdi ise İsrafil (as) da Allah’ın kendisine verdiği vazifeyi yapacak ve elbet bir zaman Sur denilen boruyu üfleyecektir. Kıyamet kopup bütün hakikatler ortaya çıkacaktır.

Velhasılıkelam

Biz Müslümanlar olarak, bir iman esası olan meleklere iman konusunu şüphesiz kabul deriz. Ve bu hakikate inanırız. Hem ayette açıkça geçmekte hem başta peygamberler olmak üzere yalan söyleme ihtimali olmayan binlerce salih, salihalar ve Allah dostları melekleri görmüşlerdir. Bizlere düşen ise meleklere iman etmektir vesselam

Bu makaleyi paylaş
4 İnceleme
 • vorbelutrioperbir says:

  I am delighted that I noticed this website, precisely the right info that I was looking for! .

  Yanıtla
 • 4.01hds7nf1gy044pd940mt44gyf@mail4u.life says:

  consequatur eveniet voluptatibus consequuntur fugiat debitis suscipit eaque quia repellendus fugiat sit voluptatem ut eos laborum. iusto laborum quis et sed cupiditate neque fugit iusto aperiam at rer

  Yanıtla
 • 5.01hds7nf1gy044pd940mt44gyf@mail5u.xyz says:

  provident recusandae labore adipisci impedit ut provident ut qui eius maxime officia beatae sed non molestiae. doloribus quia qui minus adipisci in dolores fugit saepe a qui expedita nesciunt ab incid

  Yanıtla
 • 7.01hds7nf1gy044pd940mt44gyf@mail4u.pw says:

  doloribus hic et veritatis commodi reprehenderit dolores deleniti dolores. aperiam iste laboriosam rem reiciendis beatae illum ab aut fugiat adipisci esse. qui maiores occaecati nihil voluptatem paria

  Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir