İbretlik Kısa Hikayeler Hz. Zülkarneyn ve Ordusu

admin 358 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi

İbretlik Kısa Hikayeler bizlere ders hakikatli güzel dersler veriyor. İnsanın başına hayatı boyunca çeşitli hadiseler gelmekte ve her daim imtihan olmaktayız. Bazı hadiseler var ki anlandırmakta ya da hikmetini bilmekte aciz kalıyoruz.

İşte İbretlik Kısa Hikayeler olsun Kıssadan Hisseler olsun bu çeşit hadiselerin hikmeti noktasında bizlere ders veriyor. Bu yazımızda Hz. Zülkarneyn ve Ordusu başından geçen hadisenin hikmeti gösteriliyor ta ki bizlere ders olsun.

İbretlik Kısa Hikayeler

Zülkarneyn (a.s) bir gece karanlıkta ordusuyla birlikte yolda giderken ordusuna şu talimatı veriyor. “Ayağınıza takılan şeyleri toplayın. Ordu bu emri işitince askerlerden bir grup “Bizler çok yol yürüdük ve çok yorulduk. Bir de gece vakti ayağımızı takılan şeyleri alarak boş yere ağırlık mı yapacağız. En iyisi hiçbir şey toplamayalım” diyerek hiçbir şey toplamamışlar.

Emri işiten ikinci bir grup ise “Madem ki komutanımız emretti. Az da olsa toplayalım. Emrine muhalefet etmeyelim. Çünkü ordunun komutanına itaat etmek gerektir.” diyerek az bir şey toplamışlar.

Emri işiten üçüncü bir grup ise “Bizim komutanımız boş yere bir şeyi emretmez. Kesinlikle bildiği bir şeyler vardır. Bu emrin bir hikmet olmalı.” diyerek torbalarını boş yer kalmayana kadar doldurmuşlar.

Sabah olduğu vakit bir de baktılar ki, geceleyin bir altın madeninden geçmişler ve ayaklarına değen şeylerin de altın olduğunun fark edememişler.

İlginizi Çekebilir:   Gülümseten Hikaye: O Vav Harfi Her Zaman Yazılmaz

Bunun farkına varınca hiç toplamayan birinci grup “Bizlere yazıklar olsun. Neden almadık ki! Komutanımızın sözünü niçin dinlemedik. Keşke toplasaydık! Hiç olmazsa bir tane dahi olsa alsaydık.” diyerek pişman olmuşlar.

Az toplayan ikinci grup ise “Ah keşke biraz daha fazla toplasaydık. Keşke emre daha çok itaat etseydik.” diyerek kendilerine sitem ettiler. Çok toplayan üçüncü grup ise “Keşke bizler gereksiz eşyalarımızı torbalarımızdan atsaydık da daha çok altın toplasaydık.” diyerek daha fazla almalarına rağmen üzülmüşler.

Kıssadan Hisse

İşte bu kıssada olduğu gibi kıyametin kopması ile ahirete gidildiği vakit tüm insanlar bunlar gibi ağıtlarda bulunarak pişman olacaklar. Nasıl mı?

Kafir olarak ahirete gidenler “Keşke dünyada iken iman etseydik. Az da olsa güzel amellerimiz olsaydı. Hiç olmazsa Cehenneme girsek de sonra iman vesilesi ile cennete girerdik. Bari sonsuz cehennemden kurtulsaydık.” derler.

Mümin olan lakin sevabı az olanlar “Keşke bizler dünyada biraz daha sevap işleseydik, güzel ameller yapsaydık da, biraz daha rabbimizin ikramlarına mazhar olsaydık.” derler.

İlginizi Çekebilir:   Kıssadan Hisseler Ahde Vefa

Mümin olan çok sevabı olanlar da “Ah ki bizler makamımızı biraz daha yükseltecek ameller işleseydik. Bir vakit daha fazla namaz kılsaydık. Biraz daha çok sadaka verseydik, oruç tutsaydık. Biraz daha çok sevap işleyecek ameller yapsaydık.” diyecekler. Çünkü her gruğ içim iş işten geçmiş olacak. Ama hayatta olan bizler için hala zaman ve imkan var. Hala nefes alıyor ve bir şeyleri değiştirme kabiliyetimiz var. Haydi bismallah diyelim ve harakete geçelim ta ki pişman olmamak için…

Rabbimiz bizleri bu İbretlik Kısa Hikayeler gibi dini kıssalar’dan ders çıkarmayı cümlemize nasip eylesin.  Sonra Zamanımızı ve elimizdekileri hakkıyla kullanabilmeyi ve sıratı müstakim üzerine hayatımızı idame ettirebilmeyi nasip eylesin.  Ve başımıza gelen hadiselere veya gördüklerimize isyanla değil eleştirerek değil aklı selimle rızayı ilahiyeye muvafık hareket etmeyi nasip etsin. Amin

99 kişiyi öldüren adamın tövbesi ibretlik kıssası için linke tıklayınız. Selametle kalınız. Allah’a emanet olunuz. Vesselam.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir