İbretlik Hikayeler: Küçük Kızın Muhteşem Hediyesi

admin 415 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi

İbretlik Hikayeler olarak anlattığımız bu hikayede küçük kızın hediyesini bir çocuğun masumiyetini ve saflığını göstermesi bakımından oldukça güzel bir hikayedir.

İbretlik Hikayeler bize ders olur,  yol gösterir , bakış açımızı değiştirmemize yardım eder ve bu hikaye ile kızların babalarını ne kadar çok sevdiğini gösterir….

İbretlik Hikayeler

Küçük Kızın Muhteşem Hediyesi

Hasan’ın 6 yaşında bir kızı vardı, çok pahalı bir hediye kaplama kağıdını boşa harcadığı için onu azarlamıştı. Küçük kız, kocaman büyük bir paket altın yıldızlı kağıdı sadece bir kutuyu sarmak için kullanmıştı.

Bayram zamanı küçük kız bu paketi getirip babasına bu senin dediği zaman babası bu sefer üzüldü. Acaba haddinden fazla mı kızmıştı kızına. Önceki gece yaptığı işe utandı. Ama ne var ki paketi açtığında yeniden öfkelendi.

Çünkü kutunun içi boş idi. Kızına baktı ve yine bağırdı. Kızına dedi ki bir hediye verdiğin zaman kutunun içinde bir şeyler olması gerek. Küçük hanım bunu da mı bilmiyorsun? dedi.

Babasının bu sözlerini işiten küçük kız gözlerinden akan yaşlarla babasına baktı. Babasına o kutu boş değil ki baba dedi. Ben kutunun içini öpücüklerle doldurmuştum! Bu sözleri duyan baba öyle fena oldu ki koştu, kızına sarıldı hep beraber ağladılar.

İlginizi Çekebilir:   Ders Veren Dini Hikayeler | Ya Allah İçin Allah Deseydim

Hasan kızının hediye ettiği o altın yıldızlı kutuyu hayatının sonuna kadar yatağının baş ucunda saklamış. İhtiyacı olduğunda, morali bozulduğunda, kendini yalnız hissettiğinde, o kutuyu açar ve içinden minik kızının sevgi ile doldurduğu hayali öpücüklerden birini çıkarırdı.

Velhasılıkelam

Bu ibretlik hikayeler ile hangi kapılır açılır bize… aslında her anne ve babaya altın yaldızlı bir kutuyu çocukları hiçbir şey beklemeden, sevgi ve öpücüklerle doldurup vermişlerdir. Hiçbir kimsenin hayatında bu hediyeden daha değerli bir hediyeye sahip olması ise mümkün değildir.

Zor zamanlarda, moralimiz bozulduğunda bu kutuyu çıkarıp içine bakabilmek, o öpücüklerden alabilmek mutluluğun anahtarlarından biri olsa gerek.

Zaman olur hepimiz bunalımlı günler geçiririz, bakarsın hayat üstümüze üstümüze gelir, bizi sıkar. Ancak inanın sizi de bu zor zamanlarınızda mutlu edebilecek böyle çok kutularınız vardır. Bütün mesele kendinizi günlük yaşamın koşuşturmasında, sorunların içinde kaybolmadan önce o kutuları hatırlamaktır.

Hatırlatmak isterim ki bu hayatı anlamlı kılacak sizsiniz, hayatınız için siz bir şeyler yapmazsanız başkası yapmaz, siz kendinizi sevmezseniz başkası sevmez, önce kendimizin farkına varalım ve bizi düşünerek verilen o kutuların farkına varalım ve onları boş sanmayalım.

İlginizi Çekebilir:   Sadrazam Ali Paşa Çeşmesi Kitabesi

Bilelim ki o kutular sevgi ile, öpücük ile, mutluluk ile dolu…

Umarım bu ibretlik hikayeler istifadeli olmuştur. Yorumlarınızı ve desteklerinizi beklerim. Selam ve dua ile..

Osmanlıca Nedir?

Osmanlıca Türkçenin Kuran alfabesi ile yazılmış şeklidir. Yani esasen yazı dilidir. Milli kültürümüze ait eserlerin hemen hemen tamamı Osmanlıcadır. Dil bir milletin hafızası ise Osmanlıca bu hafızanın en önemli bir unsurudur.

Osmanlıca hadd-i zatında Türkçedir. Arapça ve Farsçayı içinde bulundurmasını yadırgayanlar olsa bile bu hal onun için bir zenginliktir. Bunu garipsememek gerek; çünkü, Kur’an Arapçadır ve bir çok dini eserler de Farsçadır. İslamiyet merkezinde bulunan Osmanlıda bu üç dilin birleşmesi anormal bir şey değildir. İşin doğal hali budur zaten.

Osmanlıca Öğrenmek ise çok kolaydır. Sitemizde temel Osmanlıca olarak anlattığımız 8 derste Osmanlıcaya linkten ulaşabilirsiniz.

 İbretlik hikayeler olarak anlattığımız Gülümseten Hikaye: O vav her zaman yazılmaz isimli hikayemizi gerçekten çok güzel okumanızı tavsiye ederim.

Bu hikayenin  Osmanlıca matbu ve rika hattı şeklinde okumak isterseniz aşağıdaki görsellerden okuyabilirsiniz.

Küçük kızın hediyesi
Küçük kızın hediyesi Matbu Hat
Küçük kızın hediyesi
Küçük kızın hediyesi Rika Hat
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir