İbretlik Hikaye: İç Güzellik mi Dış Güzellik mi?

admin 324 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi
kapadokya-balon

İbretlik hikaye iç güzelliğin önemine bakıyor. Dış güzellik herkesin bildiği gibi görünendir. İç güzelliği ise ruh güzelliği, huy ve ahlak demek güzel görmek, güzel düşünmek, güzel bilmektir. Biri dış aleme zahire bakarken diğeri iç aleme, batına bakar.

İbretlik Hikaye makalemize bir tanım ile başlayalım. İç Güzellik Nedir? Belki de iç güzellik safiyet demek. Su gibi berrak olmak demek. Dürüst olmak demek. Fesat olmamak demek. kişilere ve olaylara olumlu yaklaşmak demek. Karakterli ve ahlaklı olmak demek.

İç Güzellik mi Dış Güzellik mi?

İç güzelliği insanlar arasında makbul, güzel olduğu gibi, Allah nezdinde dahi makbuldür hoştur. Dış görünüş bizi aldatabilir ama iç güzellik aldatmaz. Peygamberimiz (sav) “Allah (cc) dış görünüşünüze, suretlerinize ve mallarınıza bakmaz. Ancak sizin kalplerinize ve amelinize bakar.” demektedir.

İç güzelliği dünya işleri için aranan bir haslet olduğu gibi, ahiret işleri için de aranan bir haslettir. Müslüman dünyasında ve Müslümanlar arasında geçerli bir akçe olduğu gibi, inanmayanlar arasında da geçerli bir akçedir. 

Bu konuda Hz. Mevlana’nın “Yüzü güzele kırk günde doyulur; huyu güzele kırk yılda doyulmaz.” sözü manidardır.

İç güzelliğin esas olduğu aşikardır. Biz hem dış hem iç güzelliği isteriz inşallah..

İlginizi Çekebilir:   Cüneyd-i Bağdadi Kimdir?

İşte bu hikayemiz iç güzelliğe işaret eden ibretlik hikaye. Adı ise Balon… Bu ibretlik hikaye istifadeye medar olur inşallah..

İbretlik Hikaye

Siyah tenli bir çocuk varmış, bayram yerinde şenlikte gezip duran yaşlı bir satıcının elindeki balonları seyre koyulmuş idi. Her renk ve her şekilden elinde onlarca balon vardı. Kendisi gibi diğer çocukların da yüreğini hoplatıyordu.

Yaşlı baloncu çocuklardan birinin beğendiği mavi bir balonu diğerlerinden ayırmaya çalışırken bir anda bir iki balon elinden kaçıverdi. Balonlar uzunca ipiyle sağa sola sallanarak göğe doğru yükseliyordu.

Herkes balooon, balooon diye bağırarak birbirlerine işaret ederek gösteriyorlardı. Siyah tenli çocuk yükselen balona dikkatle bakıyordu. Balonları gözden kaybetmek üzereyken, bu sefer kırmızı renkli bir balonun havaya doğru uçtuğunu gördü.

Akıllı bir adam olan yaşlı satıcı elinden kaçan ilk balonların bütün dikkatleri topladığını fark etmişti. İyi bir reklam olacağını düşündüğünden, önce kırmızı sonra sarı renklisini de çözerek havaya bırakmıştı.

Siyah tenli çocuk, çekingen adımlarla yaşlı satıcının yanına yaklaşarak:

Baloncu amca, acaba bir de siyah renkli bir balon bıraksanız, diğer balonlar gibi yükselir mi? dedi.

İhtiyar satıcı küçük çocuğun ne demek istediğini çok iyi anlamıştı. Onun esmer yanaklarına küçük bir öpücük kondurdu arkasından siyah balonu gökyüzüne doğru bırakırken: bu balon belki de diğerlerini geçer yavrum. Çünkü bizler gibi bu balonları da yükselten şey, dışlarındaki rengi değil içlerindeki cevherlerdir.

İlginizi Çekebilir:   Yavuz Sultan Selim Kısaca Hayatı

Bu ibretlik hikaye hakkında ne düşünüyorsunuz bize yorumlar ile düşüncelerinizi ile bize destekleriniz için teşekkürler. Allah’a emanet olunuz. Dua ile.

Osmanlıca Nedir?

Osmanlıca Türkçenin Kuran alfabesi ile yazılmış şeklidir. Yani esasen yazı dilidir. Milli kültürümüze ait eserlerin hemen hemen tamamı Osmanlıcadır. Dil bir milletin hafızası ise Osmanlıca bu hafızanın en önemli bir unsurudur.

Osmanlıca hadd-i zatında Türkçedir. Arapça ve Farsçayı içinde bulundurmasını yadırgayanlar olsa bile bu hal onun için bir zenginliktir. Bunu garipsememek gerek; çünkü, Kur’an Arapçadır ve bir çok dini eserler de Farsçadır. İslamiyet merkezinde bulunan Osmanlıda bu üç dilin birleşmesi anormal bir şey değildir. İşin doğal hali budur zaten.

Osmanlıca Öğrenmek ise çok kolaydır. Sitemizde temel Osmanlıca olarak anlattığımız 8 derste Osmanlıcaya linkten ulaşabilirsiniz.

İbretlik Hikayeler: Küçük kızın muhteşem hediyesi isimli makaleyi okudunuz mu?

Osmanlıca isim ve isminiz nasıl yazılıyor? Linkten ulaşabilirsiniz.

Osmanlıca olarak aşağıdaki görsellerden okuyabilirsiniz..

İbretlik hikaye-Balon
Balon-Matbu Hat
İbretlik hikaye-Balon
Balon-Rika Hat
Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • zoritoler imol says:

    Great post and straight to the point. I am not sure if this is truly the best place to ask but do you folks have any ideea where to employ some professional writers? Thanks in advance 🙂

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir