GenelYayınlar

Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan

ramazan ayı
248görüntülenme

Mübarek Ramazan ayı çok şereflidir. bu ayda yapılan nafile namaz zikir sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. cehennemden azat olur. o oruçlunun kadar ayrıca buna da sevap verilir. o oruçlunun sevabı hiç azalmaz. Bu ayı fırsat bilmeli elden geldiği kadar ibadet edilmelidir.

Bu ayda Allahü tealanın razı olduğu işler yapılmalıdır. Bu ayı ahireti kazanmak için fırsat bilmek gerektir. Rahmetin zirveye çıktığı aydır. Kuran-ı kerim ramazanda indi ve kadir gecesi bu aydadır. Ondandır ki bu ayda çok kuran okumalıyız. Kur’an okumayı bilmiyor isek öğrenmeliyiz. Ramazan-ı şerifte iftarı erken yapmak ve sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi. Hurma ile iftar etmek sünnettir. Ramazan-ı şerifte oruç tutmak çok sevaptır. Özürsüz oruç tutmamak ise büyük günahtır.  Orucun mahiyeti ise çok yönlüdür. Oruç Allah’ın rububiyetine, hem sosyal hayatımıza, hem şahsi hayatımıza,hem nefsin terbiyesine, hem cenabı hakka şükür etmemize, bolluk ve bereket olmasına ve bir sevap hazinesi olmasına bakan yönleri vardır diyerek hoş geldin ya şehri ramazan diyoruz.

Ramazan ayında oruç tutmak hakkındaki Ayet

Ey iman edenler sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz. Bakara 183

Oruç Ayet Meali
Oruç Ayet Meali

 

 

 

 

 

Ramazan ayında oruç tutmak hakkındaki hadisi şerifler

Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teala size ramazan orucunu farz kıldı. o ayda rahmet kapıları açılır. cehennem kapıları kapanır şeytanlar bağlanır. o ayda bir gece vardır ki bin aydan daha kıymetlidir. o gecenin (Kadir gecesinin) hayrından mahrum kalan her hayırdan mahrum kalmış sayılır.(Nesai)

Bu mübarek ayda oruç tutmayı farz bilip sevabını da allahü tealadan bekleyerek oruç tutanın günahları affolur.(Buhari)

Ramazan-ı şerif ayı geldiği zaman allahü teala meleklere müminlere istiğfar etmelerini emreder.(Deylemi) 

Farz namaz sonraki namaza kadar cuma sonraki cumaya kadar ramazan ayı sonraki ramazana kadar olan günahlara kefaret olur.(Teberani)

Orucu farz teravih sünnettir bu ayda oruç tutup gecelerini de ibadetle geçirenin günahları affolur.(Nesai)

Ramazan ayında ailenizin nafakasını geniş tutunuz. bu ayda yapılan harcama Allah yolunda yapılan harcama gibi sevaptır.(İbni ebidünya)

Bu ayının başı rahmet ortası mağfiret sonuysa cehennemden kurtuluştur.(İbni ebidünya)

Oruç tutan müminin susması tespih uykusu ibadet duası Müstecab ve amelinde sevabı çoktur.(Deylemi)

Temizlik imanın yarısı oruç da sabrın yarısıdır.(Müslim)

Oruçlu iken ölene kıyamete kadar oruç tutmuş gibi sevap yazılır.(Deylemi)

Allah bu ayda hissemizi ziyade eylesin. Amin

Niye hasta olmuyorlar bu yazımızı okudunuz mu ? Okuyun

Yorum Yap