Hazreti Nuh Peygamberin Kısaca Hayatı

admin 110 Görüntüleme
6 Dk. Okuma süresi

Hazreti Nuh (a.s) Mezopotamya bölgesinde yaşayan bir peygamberdir. İnsanlığın ikinci atası olarak kabul edilmektedir. Hz. Nuh kısaca hayatı nasıldır araştırarak bu yazımızda derledik.

Hz Adem’in dünyaya gönderilmesi ile başlayan insanlık hayatı bir tufan ile son bulmuş ve Hz. Nuh (a.s) ile yeniden başlamıştır. Bu nedenle insanlığın ikinci atası olarak bilinir. Hz. Nuh’un (a.s) Ham, Sam ve Yafes adında üç oğlu vardır. Dördüncü oğlu olan Ken’an (bazı rivayetlerde Yam) gemiye binmeyerek boğulmuştur. 

Kaynaklara göre göre Hz. Adem’in yaratılışından 1056 yıl vefatından ise 126 yıl sonra doğmuştur. Hayatının ilk 500 yılı hakkında pek bilgi bulunmamaktadır. Hz. İdris peygamberin (a.s.) dua etmesi sonrası göğe kaldırılmasından sonra insanlar maalesef putlara tapmaya başladılar. Hazreti Nuh (a.s.) onları bir olan Allah’ın dinine davet etti. Ancak insanlar onunla dalga geçtiler. O ise bıkmadan yılmadan ve bıkmadan Allah’ın dini için çalıştı. Tebliğ vazifesini yaptı.

Hz Nuh (a.s.) ülü’l-azm olarak bilinen beş büyük peygamberden biridir. İsmi Kur’an-ı Kerim’de 43 defa geçmekte olup 950 yıl yaşadığı ve ömrünü insanlara Allah’tan gelen emirleri tebliğ etmekle geçtiği bildirilmiştir. Kur’an’da 71. sure onun adını taşır ve baştan sona onun tevhid mücadelesini anlatmaktadır. Fakirler ile yakından ilgilenmiş, onları giydirmiş, davranışlarıyla kavmine örnek olmuş bir paygamberdir.

Hazreti Nuh Peygamberin Kıssası

Hazreti Nuh peygamberin mesleği marangozdur. Hem denizcilerin piri olarak da kabul edilmektedir. Kavmi putlara tapıyor ise buna çok üzülüyordu. Buna mukabil onların Allah’a iman etmesi için, elinden ne geliyorsa yapıyor ve üstelik usanmadan tebliğ vazifesini yerine getirmeye çalışıyordu.

Oğullarından birisi olan Kenan maalesef onun peygamberliğine iman etmemişti. Uzun süren tebliğlerden sonrası Hazreti Nuh’a (a.s.) Rabbinden bir gemi inşa etmesi emri geldi. Geminin hangi ölçülerde ve hangi ağaçtan yapılacağı da bildirildi. O bir yandan gemiyi inşa ediyor bir yandan da Kavmini uyarıyordu. Onlara gelin iman ediniz yoksa öyle bir tufan gelir ki sizi yok eder. O gemiyi inşa ederken ona iman etmeyenler geminin yanından geçerken onunla alay ediyorlardı.

İlginizi Çekebilir:   Sabah Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır

Hazreti Nuh’un Gemisi

O ise pes etmiyor onlara tek olan Allah’a iman ederek ona yönelmelerini ve onun emirlerine tabi olmalarını istiyordu. Bu putların kendisine bile faydası yokken size ne faydası olabilir diyordu. Bu putlara tapmayın diyordu. Onlar ise dinlemedikleri gibi hakaret ediyorlardı. Hatta bir ara onu hırpaladılar. Ama o vazifesinden asla hiç geri kalmadı ve gemiyi tamamladı.

Geminin üç katı bulunuyordu. En alt katına vahşi hayvanlardan birer çift alındı. Ortada olan kata evcil olan hayvanlardan birer çift yerleştirildi. En üst üçüncü kata 72 tane iman eden kişi bindi. Daha sonra Hazreti Nuh (a.s.) kavmine hitaben “Ey kavmim bu yerleri sular basacak, geç olmadan gelin Allah’a iman edin ve gemiye binin” dedi. Ama başta oğlu olan Kenan ile karısı ve birçok kişi iman etmedikleri gibi gemiye binmediler.

Hz. Nuh’a dediler ki “Sen saçmalamaya başladın. Bizler yüksek bir yere çıkarak kurtuluruz dediler.” Gemiye oğullarından Ham, Yafes ve Sam bindiler. Daha sonra birden şiddetli bir tufan koptu. Bu tufan çok şiddetli ve etkili bir tufandı. Çok kısa bir sürede her yeri sular kapladı. Gemi sularla birlikte hareket etmeye başladı. Gemiye bilmeyenler ise ne yaptılarsa nereye çıktılarsa da kurtulmadılar ve boğularak helak oldular.

Aşurenin Hikayesi

Tufanla birlikte gemi aylarca su üzerinde kaldı. Gemide bulunanlar yiyecekleri Hazreti Nuh’a getirir o da bir kazana koyar ve onları pişirirdi. Günümüze kadar gelen bu yemeğe aşure denilmektedir. Bu bir gelenek haline gelmiş ve Muharrem ayının 10. Günü eşe dosta, fakir fukaraya dağıtılmaktadır. İslam dininde Muharrem ayının önemli bir yeri vardır.

İlginizi Çekebilir:   Sa'd Bin Ebi Vakkas Kimdir?

Öyle ki Allah gökyüzünü ve yeryüzünü bu ayda yaratmıştır. Hz. Musa Muharrem ayında iken Kızıl denizi ikiye yarmıştır. Hz. İsa (a.s) muharrem ayının 10’unda doğmuş ve de Muharrem ayının 10’unda göğe yükselmiştir. Hz. Yusuf peygamber atıldığı kuyudan bugün de kurtulmuştur. Hazreti Yunus peygamber balığın karnından kurtulmuştur. Hz. Yakup peygamberin gözleri bugün de açılmıştır. Hz. İbrahim’in oğlu İsmail peygamber bugün de doğmuştur. Eyüp peygamber ise hastalığından bugün de şifa bulmuştur. Hz. Adem peygamberin yaptığı tövbe de bugün de kabul edilmiştir.

Hz Nuh’un Mucizeleri

Kavminden bazı kişiler ona gelerek mucize olarak büyük kayaları toprak etmesini istediler. Hz. Nuh peygamber kayalara eli ile işaret edince kaya toprak oldu. Kavminden bu mucizeyi gören 12 kişi imana geldi.

Bir vakit kavminden bir aileni çocukları kaybolmuş. Çocuğu her yerde arıyorlardı. Hz. Nuh (a.s.) peygambere geldiler. Şayet çocuklarımızın nerede olduğunu bilirsen o vakit iman ederiz dediler. Allah ona çok uzakları görme imkanını verdi. O çocukları çok uzaktan görüp nerede olduğunu haber etti ve ailesi de iman etti.

Kavminden bir grup ona gelerek şayet sen Allah’ın bir Peygamberi isen bulutsuz bir şekilde yağmur yağdır da görelim dediler. Hazreti Nuh peygamber ellerini semaya kaldırarak duaya başla ki bulutsuz yağmur yağmaya başladı. Bu kişiler, onun peygamberliğine iman etti.

Allah bu aziz peygambere 950 sene gibi uzun bir ömür vermiş o da bıkmadan usanmadan tebliğ etmiş ve insanlığın 2. atası olmuştur. Allah bu mübarek peygamberden razı olsun vesselam. Hz. Adem peygamberin hayatın okumak için linke tıklayınız.

Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
  • Osman says:

    Osmanlı Türkçesi ile de gelir mi böyle uzun metinler?

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir