Hazreti Musa ve İftar Duası

admin 304 Görüntüleme
2 Dk. Okuma süresi

Hazreti Musa aleyhisselam ulu-azm yani büyük peygamberlerdendir. Dört büyük kitaptan biri olan Tevrat Hz. Musa’ya indirilmiştir. Hazreti Allah ile tur dağında konuştuğundan kendisine kelimullah denilmiştir. Kuranı kerimde ismi 136 defa geçmektedir. Kardeşi kendisi gibi peygamber olan Harun aleyhisselamdır. 

Hazreti Musa bir gün tur dağında Cenab-ı Hak ile mukaleme ediyordu yani konuşuyordu dedi ki, ya rabbi senin bu büyük nimetine nail oldum ve seninle konuşuyorum. Bu büyük nimetlere dünyada benden başka nail olan var mıdır?

Cenabı-ı hak buyurdu ki, evet ya Musa var. Kimdir onlar diye sordu.

Ahir zamanda Ümmeti Muhammed (sav) gelecek onlara bir ay oruç farz kılacağım. O kimseler ki oruç tutacaklar ve iftar vakti gelecek o iftar vaktinde onlara öyle yaklaşacağım öyle yaklaşacağım ki;

seninle benim aramda şu an yetmiş bin perde var onlarla benim aramda hiç bir perde kalmayacak. Sadece beşeriyet perdesi kalacak. Onlara rahmetimle böyle tecelli edeceğim deyince;

Hazreti Musa ve Duası

Ya Rabbi keşke bende Ümmeti Muhammed’den olsaydım da bu faziletten istifade etseydim.

Madem Hazreti Musa aleyhisselamın ifadesi ile bu vakitler çok kıymetlidir. Rabbimizin bize rahmeti ile bu kadar yaklaştığı bu iftar vakitlerini boşa geçirmeyelim ezan okunurken en güzel dualarımızı yapalım, birbirimize dua edelim.

İlginizi Çekebilir:   Sabah Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır

Bu zamanı çok iyi değerlendirelim inşallah. Dua ederken şahsımız ile birlikte ailemize muhtaçlara, mazlumlara, memleketimize, ve alem-i islama umumen dua etmeyi unutmayalım.

Dua ederken gıyabında yani kardeşinin haberi olmadan ona dua etmek çok kıymetli bir duadır. O dua sonrası Allah bir melek yaratır ve o melek aynısını ona da ver diye dua eder. Bu kıymetli vakti bilen ve dua edenler olmak temennisiyle..

Peki dualar ederken nasıl etmeliyiz? Dua ne zaman edilmeli? Dua ederken nelere dikkat etmeliyiz? konularını işlediğim makaleyi de okumanızı tavsiye ederim. 

Allah’ın rahmeti, bereketi, afv ediciliği ve muhafaza ediciliği üzerinize ve üzerimize olsun. Allah’a emanet olun dua eder ve dua beklerim. Tavsiyelerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Padişahın işi ne isimli yazımızı okudunuz mu?

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • emirhan yoğurtçu says:

    dua etmenin değeri her zaman bizler için çok önemlidir tabi Yüce Rabbimiz bize böyle yaklaşmışken etmek daha da anlamlı ibadetlerimizi eksiksiz yapmaya özen gösterip dualarda buluşmak ümidiyle .

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir