Çok kolay sen de öğrenebilirsin.

Hazreti Musa ve İftar Duası

1 29

Hazreti Musa aleyhisselam ulu-azm yani büyük peygamberlerdendir. Dört büyük kitaptan biri olan Tevrat Hz. Musa’ya indirilmiştir. Hazreti Allah ile tur dağında konuştuğundan kendisine kelimullah denilmiştir. Kuranı kerimde ismi 136 defa geçmektedir. Kardeşi kendisi gibi peygamber olan Harun aleyhisselamdır. 

Hz. Musa'nın Duası Matbu HatHazreti Musa bir gün tur dağında Cenab-ı hak ile mukaleme ediyordu yani konuşuyordu dedi ki, ya rabbi senin bu büyük nimetine nail oldum ve seninle konuşuyorum.Hz. Musa'nın Duası Rika Hat Bu büyük nimetlere dünyada benden başka nail olan var mıdır?

Cenabı-ı hak buyurdu ki, evet ya Musa var. 

Kimdir onlar diye sordu.

Ahir zamanda Ümmeti Muhammed (sav) gelecek onlara bir ay oruç farz kılacağım. O kimseler ki oruç tutacaklar ve iftar vakti gelecek o iftar vaktinde onlara öyle yaklaşacağım öyle yaklaşacağım ki seninle benim aramda şu an yetmiş bin perde var onlarla benim aramda hiç bir perde kalmayacak. Sadece beşeriyet perdesi kalacak. Onlara rahmetimle böyle tecelli edeceğim deyince;

O zaman Hazreti Musa aleyhisselam şöyle dua etmiştir.

Ya Rabbi keşke bende Ümmeti Muhammed’den olsaydım da bu faziletten istifade etseydim.

Madem Hazreti Musa aleyhisselamın ifadesi ile bu vakitler çok kıymetlidir. Rabbimizin bize rahmeti ile bu kadar yaklaştığı bu iftar vakitlerini boşa geçirmeyelim ezan okunurken en güzel dualarımızı yapalım,birbirimize dua edelim. Bu zamanı çok iyi değerlendirelim inşallah. Dua ederken şahsımız ile birlikte ailemize muhtaçlara, mazlumlara, memleketimize, ve alem-i islama umumen dua etmeyi unutmayalım. Dua ederken gıyabında yani kardeşinin haberi olmadan ona dua etmek çok kıymetlidir. O zaman Allah bir melek yaratır ve o melek aynısını ona da ver diye dua eder. Bu kıymetli vakti bilen ve dua edenler olmak temennisiyle..

İlginizi Çekebilir
Beyazıd-ı Bestami Hazretleri ve Kıssaları

Peki dua ederken nasıl etmeliyiz? Dua ne zaman edilmeli? Dua ederken nelere dikkat etmeliyiz? konularını işlediğim makaleyi de okumanızı tavsiye ederim. Yazıyı okumak için tıklayınız.

Allah’ın rahmeti, bereketi ve muhafaza ediciliği üzerinize olsun. Allah’a emanet olun dua eder ve dua beklerim. Tavsiyelerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir öğretmenin Urfa hatırası isimli yazımızı okudunuz mu?

1 yorum
  1. emirhan yoğurtçu diyor

    dua etmenin değeri her zaman bizler için çok önemlidir tabi Yüce Rabbimiz bize böyle yaklaşmışken etmek daha da anlamlı ibadetlerimizi eksiksiz yapmaya özen gösterip dualarda buluşmak ümidiyle .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.