Hamilelikte Okunacak Dualar Sureler ve Zikirler

admin 1.6k Görüntüleme
6 Dk. Okuma süresi

Hamilelikte okunacak dualar ve annenin davranış şekilleri bebeği elbette etkilemektedir. Gebe olan anneler bebeğini sağlıklı olarak kucağına almak ve onları korumak için dua araştırıyorlar.

Hamile olan annelerin ve eşlerin bu zamanda dualar okuyarak yüce Allah’tan hayır ve güzellik ummaları büyük önem taşımaktadır. Elbette dua ile birlikte bu dönemde doktor takibini titiz bir şekilde devam ettirmek de önemlidir.

Unutmayın ki hem kendi sağlığınızdan hem de karnınızdaki bebeğin sağlığından sorumlusunuz. Bu nedenle ağır işlerden uzak durarak doktor kontrollerini ihmal etmeyiniz.

Dua kitaplarında Hamile Bayanlar İçin Tavsiyeler

Gebelik döneminde mümkün olduğunca abdestli olmaya gayret gösterin. Günlük olarak fırsat buldukça Kuran-ı Kerim okumaya çalışın zira Kuran şifadır. İmkan ölçüsünde ihtiyaç sahiplerine sadaka verin.

Stresten uzak durmaya gayret edin. Allah’ın güzel isimleri olan esmaül hüsna’yı okumaya gayret edin. Hususen Ya Musavvir, Ya Kuddüs, Ya Mübdi ve Ya Berr esmalarını zikredin. Bu isimlerin okunması inşallah doğacak çocuğunuzun güzel ve sağlıklı olmasına vesile olur. Helal olan rızıkla beslenmeye ve haram olan şeylerden uzak durun.

Gebelikte Okunacak Dualar 

Aşağıda verdiğimiz Kuranı kerim içinde geçen doğum ve evlat ile ilgili ayetlerde geçen duaları elimizden geldiğince tek sayı üzerine okumaya çalışalım. Bu dualar;

Saffat Suresi 100. Ayet

Rabbi hebli minessalihin(e).

Saffat 100

Al-i İmran Suresi 38. Ayet

….. rabbi hebli min ledunke zurriyyeten tayyibeten inneke semiuddua’(i).

ali imran 38

İbrahim Suresi 40 ile 41. Ayetler

Rabbic’alni mukimes salati ve min zurriyyeti rabbena ve tekabbel duai. Rabbenâgfirli velivalideyye velil mu’minine yevme yegumul hisab(u).

İbrahim 40-41

Furkan Suresi 74. Ayet

…… rabbena heblena minezvacina ve zurriyyatina gurrate a’yuni vec’alnâ lil muttagıne imama(n).

Furkan 74

 

İlginizi Çekebilir:   Kuşluk Namazı Nasıl Kılınır?

Ahkaf Suresi 15. Ayet

… rabbi evzı’ni en eşkure ni’metekelleti en’amte aleyye veala valideyye veen a’mele salihan terdahu ve aslıhlî fî zurriyyeti, innitubtü ileyke ve inni minel müslimin(e).

Ahkaf Suresi 15

Bakara Suresi 128. Ayet 

Rabbena vec’alna muslimeyni leke vemin zurriyyetina ümmeten müslimeten leke ve erina menasikena vetüb aleyna, inneke entettevvabür rahim(u).

Bakara 108

Hamilelikte Okunan Sureler

Elbette hamilelikte okunacak dualar çoktur. Bu zamanda Yasin-i Şerif okumak çok faydalıdır. Zira birçok hayırlı kapının açılması için anahtar hükmündedir. 41 Yasin hatmi için alimler “birçok hayırlı kapının açılması için bir anahtardır” demişlerdir. Yasin suresi okumak güzel bir niyetle güzel kapılar açabilir. 

Doğacak çocuğun zeki ve gürbüz olması için; Ala suresini (kısa bir sure) cuma günü yazarak üzerinde taşıyan kişi her türlü felakete karşı kendisini koruma altına almış olur. Bu sure hamile kadın için ayın ilk günlerinde olursa doğacak çocuk zeki ve gürbüz olur. (Arif Pamuk)

Ayrıca hem kolay doğum yapmak ve işleri kolaylaştırmak noktasında İnşikak suresi çok okunmalıdır. (Mecmuatül Ahzab, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi)

Evladın Sabırlı Olması İçin; Eller karnın üstüne konulur ve Asr suresi okunur.

Ahlakın güzel olması için; 70 kez insan suresi okunması tavsiye edilmiştir.

Doğacak çocuğun Peygamber ahlaklı olması için; Her gün bir kez Enbiya Suresi okunmalıdır. Buna imkanı yok ise en az 70 tane okumaya gayret eder. 70 sayısına ilk dört ay içinde ulaşmak evladır.

Çocuğun yumuşak huylu olması için; İbrahim Suresi çok okunmaya gayret edilir.

Çocuğu şeytanın zararından korumak için; Al-i İmran Suresi okunmaya gayret edilir.

Doğacak çocuğun Lokman sözlü Yusuf yüzlü olması için; Gebeliğin her gününde 1 kez Yusuf suresi 1 kez Lokman suresi okunur. Buna gücü yetmeyen tek sayı olarak okuyabildiği kadar okur ki bunu ilk dört ay içinde okunması daha evladır.

İlginizi Çekebilir:   Peygamberimizin En Büyük Mucizesi Nedir?

Hamilelikte Yapılacak Zikirler

Gebelikte döneminde el-Musavvir (c.c) (tasvir eden) zikri çokça çekilmesi tavsiye edilmiş. Hamile olanlar ellerini bebeğin üzerine koyarak el-Musavvir zikrine devam ederler ise inşallah bu doğacak çocuk da güzel ve sağlıklı olur. (Mecmuatül Ahzab)

Hamile olanlar ellerini karnına koyarak 99 defa Ya Mübdi (Varlık veren) denir.

Sürekli olarak Ya Berr (Kullarına iyilik ve ihsanı, nimetleri bol olan) denir.

Her gün 121 defa  Ya Kaviyy (Pek kuvvetli) denir.

Aşağıda yazılı olan Allah’ın isimleri bir suya okunup içilmesi tavsiye edilmiştir.

Ya Musavvir Tasvir eden, her şeye bir şekil veren, 21 kez

Ya Berr Kullarına iyilik ve ihsanı, nimetleri bol 21 kez

Ya Kuddüs Her türlü eksiklik ve ayıplardan münezzeh 11 kez

Namaz kıldıktan sonra 70 kez Estağfirullah ve etube ileyh diyerek ve tövbe ediniz. Zira tövbe çok kapıları açar. 70 bin kez Subhanellahi ve bihamdihi okunur ise çocuk salihlerden olur, ilk dört ay içinde okunması evladır denilmiştir.

Doğumun Kolay Geçmesi İçin Okunan Dua

Hamilelikte okunacak dualar içinde bu ayeti unutmayalım. Peygamberimiz (s.a.s) kızı Hz. Fâtıma (r.a)’ın doğum sancısı başladığında Ümmü Seleme ile Zeynep binti Cahş’a kızının yanına giderek doğumunda bu duayı okutmuştur. (İbn Sünnî, s.232, No: 625)

Doğum yapacak kadının sıhhat ve kolaylıkla doğumu niyetiyle evvelen Ayete’l-Kürsi okunur, akabinde Felâk ve Nas sureleri okunur. Bunlardan sonra Araf suresi 54. ayet okunur.

araf 54

Bu yazımızda hamilelikte okunacak dualar hakkında bilgiler verdik. Dua her zaman sadece Allah rızası için yapılır ve neticesi sadece Allah’tan beklenerek yapılmalıdır. Ayrıca acz ve fakr içinde samimane yapılırsa etkilidir. Eğer Nazar Nedir ve nazara karşı okunacak dualar hakkında bilgiler almak için linke tıklayınız.

Bu makaleyi paylaş
2 İnceleme
  • Asiye says:

    Birde doğacak cocuk için bir hatim niyet edip bitirsinler inşallah

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir