Günah Hastalığı ve Çaresi

admin 242 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Günah hastalığı dediğimiz zaman bu hastalığın ilacı var mıdır? Tabi ki vardır. Büyük Veli Bayezid-i Bestemi Hazretleri’nin aradığı bu ilacı kim verdi? İşte bu yazımızda bu konuyu işleyeceğiz.

Günah hastalığına yakalanmayan yoktur dersek yanlış olmaz. Zira herkeste az çok bu hastalık bulunur. Buna mukabil şükür ki rahmeti ve merhameti nihayetsiz bir rabbimiz vardır. Çünkü bizlerin ne kadar büyük günahı olsa da samimi bir halde edilen tövbeleri ve duaları kabul ediyor.

Günah Hastalığının Çaresi Var mıdır?

Büyük veli Bayezid-i Bestami Hazretleri ilâç yaparken denk geldiği bir hekime sorar “Ey tabip! sende benim hastalığıma bir ilaç bulunur mu?” 

Hekim ona “Sizin hastalığınız nedir?” dedi. Hazreti Bayezid ona cevaben dedi ki “Benim hastalığım günah hastalığıdır.” Hekim ona bakarak ellerini iki yana açtı ve “Ben günah hastalığı ilacını nereden bileyim” dedi.

O vakitte orada olan ve bu konuşmaları işiten meczup vari birisi söze girerek şöyle dedi. “Baba ben senin hastalığının devasını, ilâcını biliyorum.” 

İlginizi Çekebilir:   Dini Hikaye Allah Seni Cennete Davet Ediyor

Hazret biraz şaşırdı lakin söyle bakalım delikanlı dedi. Her hali ile bir meczup olan fakat gerçekte arif olan bu genç delikanlı günah ilacını şu şekilde anlattır.

“On dirhem tövbe kökü ile On dirhem istiğfar yaprağı al! Bu dediklerimi kalp havanına koyarak tevhit tokmağı ile döv! İnsaf eleğinden geçir! Daha sonra gözyaşlarıyla yoğur arkasından aşk fırınında pişiriver! Bu şekilde elde ettiğin macundan her gün beş kaşık al işte bak hastalığından eser kalmaz!”

Bu tarifi duyan Bayezid-i Bestami içini çekerek dedi ki“Bir de senin gibi ariflere mecnun kendini akıllı ilenler mecnun diyorlar, eyvahlar olsun!” 

 Kıssadan Hisse

İnsanların hayatında onları etkileyen türlü musibetler ve hastalıklar vardır. Bunlar maddi hastalıklar ki kısa olan dünya hayatımızı etkiliyor ve neticeleri ortaya çıkabiliyor.

Bununla beraber manevi hayatımızı ve ahiretimize zarar veren, kalbimize fesat veren ve ruhumuza yaralar açan günah hastalıları vardır. Bu hastalıklar gerçekten ebedi hayatımızı ciddi etkiliyor, zarar veriyor.

İşte bizler nasıl maddi hastalıklarımızı tedavi noktasında ilaç alıyor tedavi için çalışıyorsak öyle de günah hastalıkları noktasında tedavi için çalışmalıyız. İşte bunun en güzel ilacı samimi bir tövbe ve tövbemizde istikametli olmaktır.

İlginizi Çekebilir:   Aziz Mahmut Hüdayi Hazretleri Kimdir?

Şayet tövbe ile hemen önü alınmaz ise (erkenden önünü almak çok kolaydır) bu günah hastalığı Allah muhafaza ebedi hayatımızın mahvına kadar bizleri götürebilir.

Bununla beraber Bayezid-i Bestami hazretleri diri ve istikametli bir kalbe sahip olmakla beraber hekimden bu ilacı istemesi ondaki tevazuun bir neticesi olmakla beraber konuştuğu hekimin manevi tedavisi içindir.

Allah hepimize istikamet ve hayırlar versin vesselam. Allaha emanet olun.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir