Gülhane Parkındaki Bulunan Kitabeler

admin 371 Görüntüleme
2 Dk. Okuma süresi
Gülhane Parkı içerisindeki büyük sarnıcın yanındaki bu çeşme süslü ve aynalıdır. Üstünde ise sultan 5.Mehmed’in tuğrası bulunmaktadır. Diğer kitabe ise bu parkının girişindeki Hamidiye çeşmesidir.
Gülhane Parkı Osmanlı döneminde Topkapı sarayının dış bahçesi olarak kullanılırdı. Bu park yaklaşık 100.000 metre karelik alanda bugün de kullanılmaktadır. Parktaki büyük sarnıcın yanında bulunan bu sebilde ki kitabe talik hattıyla yazılmıştır.
Gülhane Parkındaki Sebil
Sebilde Bulunan Kitabe
Kitabede şöyle yazmaktadır.

1229

Ab-ı hayatın aynı olan iş bu çeşmenin / Asar geçti varmadı kimse farkına Buldu emanet eyledi ihya müceddeden / Verdi hayat doğrusu Gülhane Parkına Günümüz Türkçesi ile Ebedi yaşama suyunun aynısı olan bu çeşme, asırlar geçti kimse farkına varmadı, emaneti yeniden canlandırdı buldu, hayat verdi doğrusu Gülhane parkına yazmaktadır.

Diğer bir kitabe ise

Gülhane parkı girişinde bulunan Hamidiye çeşmesidir. Bu çeşme halka açık ve o zamanki Hamidiye şebekelerinden beslenmektedir.
Gülhane Parkındaki Çeşme
Çeşmede bulunan Kitabe
Kitabede ise şöyle yazmaktadır. El-gazi es-sultan Abdulhamid Han sani efendimiz/hazretlerinin mücedded ibna ve inşa buyurdukları hamidiye çeşmesidir.
İlginizi Çekebilir:   Naile Vesile Hanım Çeşmesi Kitabesi

Kitabeler Hakkında Kısa Bilgi

Kitabeler Arapça “ketebe” kökünden gelmekte olup “yazılı belge” anlamına gelir. Kitabeler Nedir? Denilse kısaca; Bulunduğu yapıya dair bilgiler verir, Oyma veya kabartma yoluyla yazılır, Estetik görüntüyle önemli bir mimari eserdir, Mansur ve nesir yazılışlarıyla da edebi metindir, Hem tarihe hem şahit hem kaynak olan levhalardır. 

Kitabe örnekleri medeniyet ve sanat tarihi araştırmaları için önemli olduğu kadar dil ve tarih çalışmaları ve araştırmaları için de önemli kaynak ve belge özelliğine sahiptir.

Kitabelerle Hangi İlim Dalı İlgilenir?

Kitabe örnekleri yani kitabeleri kendine ait şekil ve metotlarla çözen, raporlayan, araştıran “epigrafi” (bizdeki adı ilm-i kitabet) adıyla müstakil bir bilim dalı incelemektedir.

Kitabe Çeşitleri Nelerdir?

Kitabeler genel olarak 3 çeşittir. Kimin tarafından ne zaman inşa edildiğini belirtirse tarih kitabesi, eserin tamiri hakkında bilgiler içermesi durumunda tamir kitabesi, kemerler veya iç kapılar üzerinde olanlara da Kitabe levhası denilmektedir. Allah’a emanet oluna vesselam..
İlginizi Çekebilir:   Beyazıt Devlet Kütüphanesi Kitabesi

Kitabeler ile ilgili daha fazla bilgi almak için Kitabeler isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. Osmanlıca öğrenmek ister misiniz? 8 ders ile çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Alemdar Mustafa Paşa çeşmesi isimli yazımızı okudunuz mu? Selametle kalınız.

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • vorbelutr ioperbir says:

    Thank you for some other informative website. Where else may I am getting that kind of info written in such a perfect way? I have a project that I’m just now operating on, and I have been on the glance out for such info.

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir