Evvabin Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır?

admin 147 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi

Evvabin namazı kısaca sünnet olarak kabul edilen bir gece namazıdır. Bu namazın vakti akşam namazı ile yatsı namazı arasındadır. Bu namazı kılmanın pek çok fazileti bulunmaktadır.

Evvabin kelimesi Kur’an-ı Kerim’de altı yerde geçmekte olup ‘’Allah’a yönelmek, tövbe etmek’’ manasına gelmektedir. Bu namazı devamlı kılanlara büyük müjdeler verilmiştir. Bu yazımızda evvabin namazı nasıl kılınır, ne zaman kılınır? Kaç rekattır? Faziletleri nelerdir? sorularının cevaplarını kaynaklardan ve Diyanetten derlediğimiz bilgileri yazdık.

Evvabin Namazı Fazileti

öğle namazı nasıl kılınır 

Hz. Peygamberden (s.a.v.) gelen mealen bir rivayete göre “Kim akşam namazı kıldıktan sonra kötü söz bir söylemeden 6 rekat namaz kılarsa, kendisi için 12 senelik ibadete denk tutulur” (Tirmizi, Salat 209) Bazı alimler bu hadisi evvabin namazı ile irtibat kurmuşlardır.

Bununla beraber Hz. Peygamber kendisinin de akşam namazından sonra bu 6 rekat namazı kıldığı rivayetler de vardır. Başka bir hadiste ise mealen şu şekilde geçmektedir. “Akşam namazından sonra, 6 rekat namaz kılan kişinin günahları, deniz köpüğü kadar dahi olsa affolur.” (Taberani)

Nafile olan Evvabin namazı, tövbe etmek isteyen kişilere günahlarının affedilmesi ve bağışlanması konusunda bir vesiledir. Bu namazda yapılan dualar ve tövbeler Yüce Allah’ın rızasını, rahmetini ve bağışlayıcılığını kazanmaya yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir:   Öğe Namazı Nasıl Kılınır? Öğle Namazının Önemi

Bu namaz, Allah’a yakınlaşma niyetiyle kılınır ve faziletli bir ibadettir. Herhangi bir sevap veya günah işlendikten sonra bu namaz kılınabilir. Yani ya şükür ya mağfiret olarak kılanabilir. Bu namaz ile hem Allah’a yakınlık hem bir huzur elde edilebilir.

Evvebin Namazı Kaç Rekattır?

Bu namaz altı rekatlık bir namaz olup tek selamla tamamı kılınabileceği gibi ikişer rekat olarak üç selamla da kılmak mümkündür. Genek olarak iki rekat kılmak daha faziletli kabul edildiğinden bu namazın iki rekat şeklinde kılınması daha uygun olacaktır. Bazı rivayetlerde ise sadece iki rekat kılanabileceği vardır. Ayrıca bazı rivayetlerde Akşam namazının son iki rekatının altı reaktlık namaza dahil olduğu yönünde rivayetler de vardır.

Evvabin Namazı Nasıl Kılınır?

Aşağıda iki rekat şeklinde anlatacağız. Diğer rekatları ona kıyas edilerek kılabiliriz.

  • Öncelikle Evvabin namazını kılmadan evvel abdest almak gerekmektedir.
  • Namaza başlamadan evvel Evvabin namazı için niyet edin. İçten samimi bir niyet ile “Allah rızası için Evvabin namazını kılmaya niyet ettim” demeliyiz.
  • Niyetten sonra namazını kılmaya başlamak için “Allahu Ekber” diyerek tekbiri getirin.
  • İlk rekatta sübhaneke ve Fatiha suresini okuduktan sonra kısa bir sure veya ayet okuyabilirsiniz. Ardından önce rükûa sonra secdeye vararak ikinci rekat için ayağa kalkın.
  • İkinci rekatta da Fatiha suresini okuyun ve kısa bir sure veya ayet okuyabilirsiniz. Ardından önce rükua gidin daha sonra secdeye varın ve tahiyat için oturun. Tahiyyat duasını okuyun. “Ettehiyyatü lillahi…” şeklinde başlayan duayı okuyun. Ondan sonra salli barik duaları ile Rabbena dualarını okuyalım.
  • Bu dualardan sonra selam vererek namazı tamamlayın. selam için sağa dönerek “Esselamu aleyküm ve rahmetullah” ardından sola dönerek aynı şekilde “Esselamu aleyküm ve rahmetullah” deyin.
İlginizi Çekebilir:   Ahirete İman Nedir? Ahirete İman Hakkında Bilgiler

Bizler öncelikle farz olan namazları kılmalı daha sonra da bu namaz gibi olan nafile namazları kılmalıyız. Bu nafile namazlar büyük bir lezzet ve fayda olduğunu da unutmamalıyız. Allah rızısını kazanmak için ne kadar ibadet etsek azdır. Bize düşen samimiyetle istikrarla namazlarımızı kılmaktır. Vesselam.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir