El Mütekibbir Anlamı ve Fazileti Hakkında

admin 152 Görüntüleme
4 Dk. Okuma süresi

Yüce Allah’ın en güzel isimlerinden birisi de El Mütekibbir ismi şerifidir. Bu yazımızda El Mütekibbir esması anlamı nedir? Fazileti ve sırları hakkında yaptığımız araştırmayı kısaca yazacağız.

El Mütekibbir esması Allah’ın büyüklük ve azametini ifade etmektedir. Kebir ve azameti ifade etmektedir. Yani her şeyde ve her hadisede büyüklüğünü yüceliğini gösteren zat anlamındadır.

El Mütekibbir Anlamı

El Mütekibbir

Bı esma lugatta “büyük, ulu ve yücelik” anlamındaki kiber kökünün “tefe‘‘ul” babından türemiştir. Mütekebbir, esmayı hüsnadan biri olarak “zatının ve sıfatlarının mahiyeti bilinemeyecek kadar ulu” anlamına gelir.

En yüce ve büyük olan en ulu yüksek yaratıcının Allah olduğu bu isim bize bildiriyor. El mütekebbir esması Kuranı kerimde pek çok ayette geçmektedir. Allah’u Teala’nın mutlak güç sahibi en büyük ve yüce olduğunu anlatır. Yani onun varlığından daha büyük asla hiçbir varlık bulunmayan en büyük anlamındadır.

Başka bir mana ile El Mütekebbir her zaman ve her yerde büyüklüğünü azametini gösterendir. Onun zatı ve sıfatlarının mahiyeti bilinemeyecek kadar yüce, azgınlaşmış ve zalim kişileri mutlak gücüne boyun eğmek zorunda bırakan manasındadır.

İlginizi Çekebilir:   Muaz Bin Cebel Kısaca Hayatı

Unutmayalım ki büyüklük ve yücelik sadece Allah’a mahsustur. Bizler çalışıp çabalamalı büyük adam olmalıyız, fakat asla büyüklenmemeliyiz. Yaratılanlar içinde ilk kendini büyük gören kibirlenen İblis olmuştur. Bu durum onun lanetlenmesine ve cehenneme girmesine neden olmuştur.

El Mütekibbir Sırları

Her yaratılan şey sahip olduğu imkanlara güzelliklere kendisinden değil yaratıcının lütfu ihsanı sayesinde ulaşmıştır. Onun iradesi ve lütfu olmadan bir şey elde edilemez. Nihayette tüm izzet, şeref ve yüceliklere bizâtihi yüce Allah’a aittir.

Bu durumda kibirlenmek ve bulunduğu konuma kendim geldim demek hakikati bilmemektir. Zira neye ulaşırsak ulaşalım, hangi başarıyı elde edersek edelim, hangi mülkü alırsak alalım, hangi rızık olursa olsun bunların hepsini veren ve sahibi Allah’tır.

Allah (c.c.) yeryüzünde kibirlenerek böbürlenerek yürüyenleri ifade ederken onların Mütekebbir olan Allah’a karşı kibirlendiklerini anlatır. Bu durumu “esfeli safilin” aşağıların aşağısı yani hayvandan da aşağı olarak tanımlar. Maalesef halife olarak gönderilen insan hadsizleşerek büyüklendiğinde hayvandan da aşağı olmaktadır.

Demek üstünlük, büyüklük ve azamet sadece Allah’ındır. Ona aittir. Aciz ve zayıf insanlara değil. Hem böbürlenmek ve kibir şeytani bir vasıftır. Geçmiş insanlara baktığımızda kibirlilikle büyüklük taslayan ne kadar sultanlar insanlar vardı. Şimdi onlar ne halde? İşte büyüklük taslayanlar yok olup giderken El Mütekebbir tek büyük ve en büyük olanın Allah olduğunu bizlere bildiriyor.

İlginizi Çekebilir:   Kuddus İsmi Şerifi Anlamı Nedir?

Bu noktada Hz. Ebu Bekir (ra) halife seçildiğinde “Kibirden ve gururdan sakınınız! Topraktan yaratılmış, sonra tekrar toprağa dönecek olan ve kurtların yiyeceği, bugün canlı, yarın ise ölü insanın gururu nedendir ve kimedir? dediği bu cümle oldukça manidar değil mi?

El Mütekibbir Fazileti

  • Bu esmayı zikreden kişinin itibarı artar. Okuyan kişi saygı duyulan bir kişi haline gelir.
  • El mütekebbir zikrini okuyan düşmanlarına karşı güçlü ve kuvvetli görünür ve düşmanlarını yenecek gücü kendinde bulur.
  • El mütekebbir ismini zikretmek ile bolluk ve bereketin arttığı dünya işlerinin yoluna girdiği görülmüştür.
  • El mütekebbir esmasının manasını bilerek kalben zikretmek sıkıntıların gitmesine, huzura ulaşmaya ve arzuların gerçekleşmesine vesile olur.
  • Bu esma sabah namazından sonra ya da perşembe günleri okunması faziletlerini olup zikri bela ve musibetlerden korunmak için de fayda verir.

El Mütekibbir Ebced Değeri ve Zikir Sayısı

El-Mütekebbir isminin ebced değeri 662 olup zikir saati müşteri yani Perşembe günüdür. Dolayısıyla zikir sayısı 662 dir. Ayrıca El Cabbar esması hakkında bilgiler almak isterseniz linke tıklayabilitsiniz.

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • zoritoler imol says:

    As a Newbie, I am permanently browsing online for articles that can help me. Thank you

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir