El Musavvir Esmasının Anlamı ve Fazileti

admin 100 Görüntüleme
5 Dk. Okuma süresi

Kuran’da geçen ve 99 tane olan Allah’ın isimlerine Esma-ül hüsna denilmektedir. El Musavvir esması bu esmalardan biridir. Bu yazımızda bu güzel esmanın mahiyeti hakkında duracağız.

El musavvir esması kısaca yaratılan tüm mahlukata şekil ve suret veren demektir. Bunu iki şekilde anlamak mümkündür. Birincisi maddi varlıkların bir şekil ve suret verilmesi ki bu herkesçe bilinebilir. İkincisi ise gözle göremediğimiz manevi varlıkların şekil ve suretleri ki bunu herkes bilemeyebilir.

El Musavvir Anlamı

Allah ismi

Bu ismin kökeni Arapça olup savr kökünün tef‘îl kalıbından türemiş bir sıfattır. Varlıkları “şekillendiren”, “tasvir eden” anlamına gelir. Kuran’da haşr suresi 24. ayette geçen bu esma ayette “O, mücellidir, şekil verendir.” şeklinde ifade edilmektedir.

Evet Allah’ın El Müsavvir ismi bilinen bilinmeyen her şeyi yaratma ve şekillendirme gücünü temsil eder. Öyle ki Allah her şeyi kusursuz bir şekilde yaratır ve onlara şekiller verir. Üstelik bu yaratma benzersizdir ki yaratılan hiç bir şey birbirine benzemez.

Bu esma aynı zamanda insanın yaratılışına da bakar. Allah biz insanları da kusursuz bir şekilde yaratmış ve ona şekil vermiştir. İnsanın bedeni, ruhu ve yetenekleri bu esmanın birer tezahürüdür. Bu çerçevede sadece bir varlığın dış bedeni düşünmeyelim. Onun iç yapısı ile beraber ne kadar muntazam yaratıldığı düşünelim.

Ya Musavvir Esması

Bu güzel esma aynı zamanda Allah’ın sonsuz kudretini ve O’nun yaratma sürecindeki mükemmelliğini de bizlere göstermektedir. Zira bizler hem kendi yaratılışlarında hem kainatta gördükleri düzen ve güzellik karşısında Allah’a olan hayranlığımız artar. Onun sonsuz kudreti ve ilmini bir nebze his edebiliriz.

İlginizi Çekebilir:   El Mümin İsmi Anlamı ve Fazileti

Bu esmanın tecellileri bize gösterir ki bütün güzellikler bütün suretler ve şekiller tek elden çıkmaktadır. Yani suretlerin hatta parmak izlerinin birbirine benzememesi onları yaratan zatın hepsini bire bir bildiğini gösterir. Rast gele olmadığını gösterir. Bu durum aslında bütün mahlukat için geçerlidir. Bu da bize tevhidi gösterir.

Musavvir esması ile Kuddüs esması arasındaki ilişkisi de dikkat çekicidir. Yani bir mevcudun güzelliği onun nezafeti ve temizliği kemal bulur. Kabul edilir ki necis ve pis olan bir şey ne kadar güzel de olsa eksik kalır.   Medem öyle bir eserin sureti, şekli ve güzelliğinin yanında, nezafet ve temizliği de olmalıdır ki, o eser kemalini bulsun. Bunun arkasından alim, halik, bari, rezzak, hakim, kadir, cemil ve latif gibi bir çok ismi bereberinde düşünebiliriz.

El-Musavvir İsminin Tecellisi

Bu esmaya şu noktadan da bakabiliriz. Yaratılan her bir şeyin sureti ve şekli görenleri hayrete düşürüyor. Maşallah dedirtiyor. Güzel ifadeler dile geliyor. Halbuki bunlar Allah’ın musavvir esmasının bir tecellisidir. Üstelik çok perdelerden geçmiş bir gölgesidir. Eğer bu gölgeler bize çok güzel geliyorsa o gölgelerin sahibi olan zat elbette çok yüce ve çok güzeldir.

Bununla beraber musavvir esması manevi yani görmediğimiz varlıklar ile hayal dünyamızda dahi kendini göstermektedir. Zira her bir şekil ve surette mutlaka bu ismin tecellileri vardır. Bu noktadan baktığımızda bu esmanın ne kadar geniş bir alanda tecelli ettiği ortaya çıkacaktır.

İlginizi Çekebilir:   El Bari Ne Demek? El Bari Fazileti ve Anlamı

Ya Musavvir Esmasının Ebced Değeri

Bu esmanın ebced değeri ve zikir saati şu şekildedir. Zikir sayısı: 336 Zikir günü: Pazartesi günüdür. Zikir saati: Ay yani Kameridir. Yani Güneş doğduğundaki ilk vakitlerde, İkindi namazı sonrasında ve güneş tepe noktasında gece ise gece yarısından sonraki bir vakitde El-Musavvir ya da Ya Musavvir şekliyle zikredilir.

El Musavvir Zikri Hamilelikte Okunmalıdır

Allah’ın isimlerini zikretmek hem anne adayının yaşadığı sıkıntılara hem bebeğin karakter oluşumuna elbette tesiri vardır. Bu nedenle hamile olanlar Esmaü’l-Hüsnaları sık sık okumalıdırlar. Bu noktada bebeğin suretinin güzel olması için hamilelik zamanında musavvir ismi zikri çokça çekilmelidir.

Ya Musavvir Fazileti ve sırları

  • Allah’a dua ederek sadece Rabbinden isteklerde bulunanlar akşam namazını eda ettikten sonra 21 defa “Ya Musavvir” zikri çekmelidir.
  • Şayet seher vaktinde her gün evlenmek isteyenler “Ya Musavvir” zikrine 336 defa tekrarlamasıyla inşallah hayırlı bir kısmet çıkacaktır.
  • Yatmadan evvel 336 defa “Ya Musavvir” isminin okunmasıyla ruhani manevi varlıklar o kişiye görünebilecektir.
  • Bu esmayı her gün zikredenler zikir sayısını tamamladıklarında maddi ve manevi açıdan rahatlığa kavuşmaktadır.
  • Çocuğu olmayan kişiler 7 gün oruç tutar ve akşam namazından sonra 21 kez El-Musavvır zikretmesi tavsiye edilir.
  • Rüyasında birini görmek isteyenler “Ya Musavvir” ismini 1000 defa zikredilmelidir.
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir