El-Cebbar Ne Demek? El Cebbar Esması Faziletleri

admin 589 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Yüce Allah’ın 99 ismi içinde bulunan El Cebbar esması ne anlama gelir ve  faziletleri nelerdir? El-Cebbar ismi şerifi hakkında merak edilen konuları araştırarak yazdık.  

Bizler Allah’a dair bilgilerimiz arttıkça Allah’a karşı olan imanımız kökleşir, sevgimiz ve saygımız artar. Bunun için bizleri ve tüm kainatı yaratan rabbimizi tanımak için Allah’ın isimleri ve sıfatlarını öğrenmeliyiz. Anlamlarını manalarını öğrenmeliyiz. 

El-Cebbar İsmi Anlamı

 El Cebbar

Arapça ‘da dilediğini zorla yaptıran ve ıslah eden manasındaki “cebr” kökünden mübalağa edilerek türetilmiş bir sıfattır. El Cabbar Allah’ın azamet, kudret, hakimiyet bildiren isimleri arasında bulunmaktadır. Yani celali isimleri arasındadır.

El cebbar esması istediği her şeyi gerçekleştiren, dilediğini zorla yaptırmaya muktedir olan, mahlukatın halini iyileştiren, dağılmış ve bozulmuş şeyleri düzelten ve onaran, bütün mahlukatı tasarrufu altına alan manalarına gelmektedir.

Kuran’da cebbar ve cebbarin olmak üzere 10 ayette bulunmaktadır. Haşir suresi içinde bazı esmaların geçtiği esmâ-i hüsnâyı ihtiva eden ayette cebbar ismi aziz ve mütekebbir isimleri ile beraber geçmiştir. Ayrıca Tirmizi ve İbni Mace’de geçen doksan dokuz ismi ifade eden hadisi şerifte aynı tertip içinde zikredilmiştir.

İlginizi Çekebilir:   İbadet Nedir? İbadet Çeşitleri Nelerdir?

Bu esma çerçevesinde şu şekilde yazılsa yerinde olur. Allah mahlukatın halini iyileştirendir, hakkı daima galip kılandır, güçlükleri kolaylaştırandır, her kırık ve bozuk olanı tamir edendir. Sahabelerden Abdullah b. Abbas şu şelilde bir rivayeti bulunuyor. Hz. Peygamber namazda iki secde arasında dua ederken cebr kökünden türeyen bir kelime ile “Allah’ım! dağınıklığımı toparla, bana dirlik düzenlik ihsan et!” şeklinde dua ederdi.

Bir duada ise Hz. Ali’nin “Ey her kırılanı onaran ve her güçlüğü kolaylaştıran” şeklinde ifadesi bulunmaktadır. Bununla birlikte bu isim için geçen manada cebir demek asla haksızlık veya zulüm gibi insani hususiyetler taşımaz taşımaz. Bilakis haksızlıkları ve zulmü engelleyen manasındadır.

El-Cebbar Ebced Değeri

Bu esmanın ebced değeri ve zikir sayısı 206 sayısıdır. Zikir zamanı ise Salı günü olup zikir saati merih (salı sabah) olarak belirlenmiştir.

El-Cebbar Esmasının Faziletleri

  • Her gün 206 defa Ya Cebbar şeklinde zikreden herkesçe sevilir ve sözü geçer.
  • Her gün 296 defa Ya Melik Ya Cebbar zikrine devam eden, her işinde muvaffak olur.
  • Zalim kişilerden muhafaza için 206 defa zikir vakitlerinde zikredilmelidir
  • İstek ve arzuların kabulü için Ya Cebbar 206 defa okunmalıdır.
  • Rızık ve bereket ve kısmet kapılarının açılması için 1306 defa Ya Cebbar Ya Zü’l-celali ve’l-ikram zikrine devam etmelidir.
  • Düşmanlardan ve kötülerden korunmak için 824 defa Ya Cebbar zikredilmelidir.
  • Zalim kişilerin zulümlerinden ve işkencelerinden kurtulmak için 42436 defa birkaç gün okunmalıdır.
  • Her gün 824 defa Ya Cebbar zikrine devam eden kişilere düşmanları kötülük yapamazlar.
İlginizi Çekebilir:   Hz Hud Peygamberin Kısaca hayatı ve Kıssası
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir