El Bari Ne Demek? El Bari Fazileti ve Anlamı

admin 118 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

El Bari esması Arapça’da “yaratan” anlamına gelen Allah’ın 99 isimlerinden biridir. Bu isim Kuran’da geçmekte olup tüm mahlukatın yaratıcısı olan Allah’ın, yaratma fiiline vurgu yapar.

El Bari ismini mutlaka işitmişsinizdir. Peki bu esmanın ne anlama geldiğini biliyor musunuz? El Bari esmasının manası nedir? El Bari esmasının zikri ve fazileti nelerdir? İşte bu yazımızda bu esma ile ilgili bilgileri sizler için araştırdık.

El Bari Esmasının Anlamı

Allah ismi

Bu kelimenin kökü ber’, bür’ ya da bürû’ olup yaratmak anlamına gelir. Bununla beraber hasta olmak, kusur ve ayıp içinde olmak, insanlara hoş gelmeyen şeyler içinde olamamak, borç ve zimmetten berî olmak yani uzak olmak manalarına da gelmektedir.

El Bari esması kainatı yoktan var edendir. Her şeyi yaratan ve her şeyin mükemmel bir şekilde düzenleyen Allah’ın en güzel isimlerinden birisidir. Bildiğimiz bilmediğimiz tüm canlılar, bitkiler, hayvanlar, gezegenler ve yıldızlar kısaca tüm varlıklar Allah tarafından yaratılmıştır. Hem bu yaratma işi sadece bir defa gerçekleşen bir hadise değildir. Aynı zamanda her an devam eden bir süreç şeklindedir.

İlginizi Çekebilir:   Hz İdris'in Kısaca Hayatı

Hem Bari esması sadece yaratma fiiline değil, aynı zamanda yaratılanların doğasına fıtratına da işaret eder. Yani Allah, yaratıklarını tam kusursuz bir şekilde yaratır ve onların özelliklerini de belirler. Yaratmak fiilinin genişliği düşünüldüğünde bu ancak sonsuz bir bilgi, irade ve güçle gerçekleşir.

Yaratmak ise bir örneği ve maddesi olmadan yaratandır. Kainatın bütün parçalarını ahenkli, düzenli ve uyumlu olarak yaratmaktır. Burada bir noktaya dikkat çekmek gerekir Allah zâtı ve sıfatları noktasında yaratılmışlara asla benzemez. Mahkukatı hiç bir modele bağlı kalmaksızın yarattığı gibi, tam bir uygunluk ve kusursuzluk olarak yaratır.

Alim kişiler Haşr suresinin son ayetinde geçen yaratmak ile ilgili olan Hâlık, Bâri ve Musavvir esmaları arasındaki anlam farkını şu şekilde belirtmişlerdir . Hâlik esması yaratılacak olan bir şeyin bütün ayrıntılarını bilen takdir eden yani bir anlamda projelendirendir. Bâri esması onu fiilen meydana getirendir. Musavvir esması ise kendine has özelliklerini verendir.

El Bari Ne İçin Okunur?

Esmaül hüsnadan olan bu isim musibetlerden, belalardan, afetlerden korunmak noktasında okunmaktadır. Bununla beraber hastalıklardan şifa bulmak, feraha kavuşmak, bütün kötülüklerden muhfaza olunmak için Allah’a sığınmayı ifade etmektedir.

İlginizi Çekebilir:   El Musavvir Esmasının Anlamı ve Fazileti

Ya Bari Fazileti ve Sırları

  • El-Bari esmasını çokça zikreden Allah’ın izni ile gam, keder ve üzüntüden kurtulur.
  • Maddi veya manevi rahatsızlıklardan kurtulmak için bu esma çokça çekildiğinde biiznillah kutulunulur.
  • Günlük 213 defa “Ya Bârî celle celâlühû” zikrine devam eden bir kimse işlerinde muvaffak olurlar, hasta iseler şifa bulurlar.
  • Ya Bârî esmasını 7 gün 100’er kez okuyan bir kimse selamete ulaşır, afetlerden kurtulur, ruhen ve bedenen sağlık ve sıhhate nail olur.
  • Ya Hâlık, Ya Bâri, Ya Musavvir esmalarını üçünü birden sürekli okuyan kişinin hayır duaları ile istekleri icabete yakın olur demişler.

El Bari Ebced Değeri ve Zikir Sayısı

Ebced değeri ve zikir sayısı 213 olup Zikir günü Pazar günüdür. Zikir saati ise güneştir. Yani sabah güneş doğarken ve ikindi namazı sonrasıdır.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir