Dini Kıssalar Az Kalsın İslam’ı 20 Kuruşa Satıyordum

admin 363 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi
İmam

Dini kıssalar o kadar güzel ve ibretlik ki bu hikayeyi sizinle paylaşmak istedim. Bu hikayede ahlaklı ve erdemli olmak ve nefsin tuzağına düşmemek bize ne kazandırıyor onu anlatıyor olacağız. 

Dini kıssalar acaba ne kadar hisse alıyoruz. İnsanoğlu işte her daim imtihan oluyor. Beşer şaşar misali bazı imtihanlarımız var ki sadece kendimizi değil belki temsil ettiğimiz makamı, topluluğu ve hatta İslam’ı etkiliyor. İşte bu dini kıssa bu neviden.

Şahsını nefsini düşünsen elde edeceğin kar 3 kuruş ama zarara baksan bi dünya belki ahiret zararda, onun için bizler her daim uyanık olmak ve şahsımızdan ziyade ahlaklı olmak ve rızayı ilahiye mazhar olmak noktasında hareket etmek zorundayız.

Dini kıssalar dünyasından bir kıssa

Zamanında İngiltere Londra’da bulunan camiye yeni bir imam gönderilmiş. İmam görevli bulunduğu camiye gitmek için hep aynı otobüse biniyor ve çoğu zaman da aynı şoföre denk geliyormuş. 

Bir gün İmam bilet alırken şoför farkına varmadan Türk parası karşılığıyla 20 kuruş fazladan vermiş. İmam şoförün yanlış olarak verdiği para üstünü oturduğu zaman sayınca fark etmiş. Aklından “20 kuruşu geri versem mi acaba şoföre?” diye geçirmiş.

İlginizi Çekebilir:    Osmanlıca Cuma Mesajları ve Tebrik Mesajları

Ancak içinden fena bir ses ona demiş ki “20 kuruş çok gülünç bir para ve şoförün de umurunda değildir. Zaten otobüs şirketi de çok para kazanıyor demiş. Hem 20 kuruş onlara bir şey kazandırmaz.”

Vicdanın sesi

İmam ineceği durağa yaklaşınca içinden gelen sesi değil vicdanının sesini dinlemiş ayağa kalkarak şoförün yanına gitmiş ve elindeki 20 kuruşu şoföre uzatarak demiş ki:

“Bilet için verdiğim paranın üstünü fazla verdiniz.”

Şoför ise gülümsemiş ve İmama demiş ki:

“Siz camiye yeni gelen imam değil misiniz? Uzun bir zamandır sizin caminize gelerek ziyaret etmek istiyordum. İslam’ı sizden öğrenmek için. Parayı da bu yüzden bilerek size fazladan verdim. Sizin nasıl tepki vereceğinizi görmek istedim.”

Bu sözleri işiten İmam otobüsten inerken ayakta duracak mecali kalmamış, neredeyse yere yığılacak, düşecekken bir direğe tutunuvermiş.

İmam bir yandan gözlerinden yaşlar dökülüyor, bir yandan da diyormuş;

“Allah’ım az kalsın İslam’ı 20 kuruşa satıyordum!”

Netice

Dini kıssalar bizlere ders verir. Tabi alana, işte şeytan ve nefsimizin sözleriyle değil Ahlaken ve hakikat noktayı nazarından hareket etmek bize her zaman kazandıracaktır burada olmazsa ahirette mutlaka. 

İlginizi Çekebilir:   Kısa Dini Hikayeler Üç kıssa Üç Ders

Dini kıssalar dünyasından anlattığımız bu ibretlik hikaye hakkında ne düşünüyorsunuz lütfen bize yorumlar ile düşüncelerinizi aktarınız.

Osmanlıca eğitim nedir? Kaç derstir? konulu yazımızı okudunuz mu? Osmanlıca öğrenmek ister misiniz buradan kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bu Dini hikaye  olaral anlattığımız hikayenin Osmanlıca’sını okumak isterseniz aşağıdaki görsellerden ister matbu hat ister rika hat okuyabilirsiniz.

Dini Kıssalar
Matbu Hat
İmamın İmtihanı
Rika Hattı
Bu makaleyi paylaş
3 İnceleme

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir