Ders Veren İbretlik Hikayeler Berissanın Hikayesi

admin 488 Görüntüleme
6 Dk. Okuma süresi

Ders veren ibretlik hikayeler olarak Berissanın hikayesini anlatıyoruz. Bu hikaye gerçekten ibretlik, ders çıkaracağımız ve duygulandıran bir hikayedir.

Ders veren ibretlik hikayeler yaşananların sonu hüsran olmaması için ders veriyor bizlere. Allah kullarını şeytanın hilelerine, oyunlarına ve şerrine karşı uyarmıştır.

Kur’an okuduğumuz zaman olsun her daim kovulmuş şeytandan Allah’a sığınalım. Bilelim ki şeytanın inananlar ve sadece rablerine tevekkül edenler üzerinde bir hakimiyeti bulunmamaktadır. Şeytanın hakimiyeti sadece onu dost edinenler ve Allah’a ortak koşanlara üzerindedir.

Ders Veren İbretlik Hikayeler

İbretlik dini hikayeler

Barsisa ömrünü Allah’a adamış yemek çalışmak gibi insan ihtiyaçlarının dışında kalan bütün vaktini ibadete geçirmişti. Denilir ki bir mağarada 200 yıl yaşamıştır. Allah’ın birliğini ve varlığını biliyor her fırsatta tesbihler çekiyordu. Şu güzelim dünyada Allah’ın kendisine verdiği nimetlere her zaman şükrediyordu. 

Şeytan ise bu inançlı kulu kandırmak için her türlü yollara başvurur ama hiçbirinde başarılı olamazdı. Bersisa bütün vaktini ibadetle Allah’a dua etmeyi ayrıldığından günah için kendine vakit bırakmazdı.

Bersisa takva sahibi idi kalbi Allah’a olan inancı ve sevgisiyle doluydu ama alim biri değildi. Yani ilmi zahirisi yoktu bersisanın bu onun en savunmasız olduğu yerdi.

Sinsi Şeytan

Şeytan ise nereden nasıl saldıracağını çok iyi biliyordu. Bir gece kapısı çalındı gelen nur yüzlü aksakallı sırtında cübbesi elinde asası başında sarığı tesbihiyle inançlı bir Allah dostu görünümündeki şeytandı.

Güzel yürekli bersisa şüphelenmedi şeytandan. Nereden gelip nereye gittiğini sordu. Ben dedi şeytan dünya nimetlerinden elimi çektim. Ömrünü Allah’a ibadete adamış bir Adem oğluyum. Seninde bütün gayen sadece Allah’ın rızası olduğuna göre beni de kabul buyur l beraber hak yolunda ibadet edelim dedi.

İlginizi Çekebilir:   Allah büyüktür! Allah'dan Ümit kesmeyiniz

Güzel Bersisa bu teklifi kabul etti. Şeytanın şeytan olduğunu bilmeden. Artık beraber ibadet eder olmuşlardı. Bersisa her insan gibi karnı acıkıyor yemek yiyor ve uyumak için ibadetine ara veriyordu. Şeytan ise uyumuyor yemiyor içmiyor durmaksızın ibadet eder gibi görünüyordu. 

Bersisa bu durum karşısında şaşırdı. Karşısında duran kişiye Ey Allah’ın kulu ben senelerdir ibadet ederim. Ama bedenimi uyumaktan yiyip içmekten kurtaramadım. Allah aşkına öğret bu durumun sırrını dedi.

Şaytan Fırsatı Kaçırmıyor

Şeytan beklediği fırsatı yakalamıştı. Ben dedi büyük bir günah işlemiştim sonra Allah beni bağışlasın diye durmadan ibadet etmeye başladım. Zamanla insani hasetlerimden kurtuldum diyerek bersisanın aklını çeldi. Sende böyle olmak istiyorsan benim yaptıklarımı yap dedi.

Peki dedi bersisa nasıl bir günah dedi. Bunu duyan şeytan içten içe sevindi. Mesela zina yapabilirsin dedi şeytan. Olmaz dedi berisa ben harama uçkur çözemem dedi. O zaman şeytan adam öldür dedi. Berissa ona olmaz dedi ben adam öldüremem yapamam dedi. E o zaman içki bari iç dedi. Bunu duyan berissa diğerlerinin yanında bu günah daha hafif gibi geldi ve teklifi kabul etti. 

Küçük Görünen Şeyler Bazen Çok Büyüktür

Bersisa o akşam şimdiye kadar kapısının önünden bile geçmediği meyhaneye geldi. Amacı sadece bir kadeh içki içip gitmek ve arkasından tövbe etmek idi. Ama şeytan bir kere aklına girmişti. Yetmez iç iç dedi. Sonunda sarhoş olmuştu. 

Şeytan bu arada boş durmuyordu. Bersisanın nefsini de kullanarak kendilerine servis getiren kadına onu meylettirdi. Ne kadar da güzel değil mi dedi. Bir seferden bir şey olmaz dedi. İçkinin de tesirinde olan bersisa bu seferde uydu şeytana.

İlginizi Çekebilir:   Hz. Musa ve Hz. Hızır Kıssası

Dur diyemedi nefsine içtiği onca içkinin etkisiyle de orada kadınla zina etti. Artık her şey olup bitmişti kendine geldiğinde. Öyle kötü bir işti ki bu yaptığı duyulma ihtimali bile onu delirtiyor ve bedeni baştan aşağı buz kesiyordu.

Kendine kahrediyor nasıl yaptım bunları diyordu. Ne yaptıysa kendince bir çıkar yol bulamadı. Şeytan yine geldi madem öyle bu kadını öldür ve her şeyden kurtul dedi. Çıkar yol bulmayan bersisa onu öldürüp bir yere gömdü. Şeytan bu boş durur mu? Elbette şeytanın marifetiyle bu hadise şehrin her yerinde duyuldu işitilmişti. 

Ahali bersisayı her yerde aradılar ve sonunda buldular. Mahkemeye çıkardılar. Suçunun cezası belliydi. Kısasa kısas oldu ve idama hüküm olundu. Bersisa artık idam sehpasında ve ilmik boynuna geçirilmiştir. O sıraka kalabalık arasından şeytan göründü.

Dar Ağacında Şeytana Secde Eden Alim

Berissa yine bütün saflığıyla kurtar beni ey Allah dostu dedi. Şeytan artık amacına ulaşmıştı. Ona dedi ki eğer bana secde edersen seni kurtarırım dedi. Berissa çaresizce başını aşağı doğru eğdiği esnada cellat sehpaya ayağıyla vurdu. Yıllarını ibadete geçiren hiç günah işlemeyen bersisa bilgisizliğine kurbanı oldu. İmansız bir şekilde göçüp gitti bu dünyadan. 

Kıssadan Hisse

İşte dostlar böyle ders veren ibretlik hikayeler ve kıssadan hisseler bizlere yol gösteriyor. Yapılan hatalardan ders çıkarmamızı ve aynı hataları bizim de yapmamamıza rehber oluyor. Unutmayalım ki bizler de her zaman imtiyandayız tıpkı berissanın kıssasında olduğu gibi. Her daim şeytanın şerrinden Allah’a sığınıyoruz vesselam.

Bu makaleyi paylaş
3 İnceleme
  • Abdurrahim Açıkgöz says:

    Rabbim bizleri şeytanın şerrinden ona uymaktan muhafaza eylesin amin. Bu güzel kıssayı hazırlayıp istifademize sunduğun için teşekkürler hocam

    Yanıtla
  • zoritoler imol says:

    Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just wanted to say superb blog!

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir