Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi

admin 277 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi İstanbul Eyüp’te Zal Paşa Caddesi ile Cezeri Kasım Akar Çeşmesi Sokağının birleştiği köşede bulunmaktadır.

Cezeri Kasım Paşa Cami banisi yani inşa ettireni nişancılık, defterdarlık ve vezirlik görevlerinde bulunmuş Cezeri lakabıyla tanınan Kasım Paşa olup 1515 tarihinde yaptırmıştır.

Kasım Paşa sofi ve koca lakapları ile ünlü olmuş olan Cezerizade Nişancı Mehmed Çelebi’nin oğludur. Şehzade Süleyman’a Lala ve defterdarlık yapmış tahta geçmesinden sonrada 4. vezir olmuştur. Paşa 1543 senesinde vefat etmiş ve Kabri Bursa’da Emir Sultan Türbesi içindedir. Bir rivayete göre de, Bursa’daki medresesi yanına gömülmüştür.

Kasım Paşa ayrıca İstanbul Cağaloğlu’nda ve Selanik’te de birer cami, Selanik’te bir imaret ve Bursa’da medrese ile hamam yaptırmıştır.

Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi

Cami tuğla olarak kesme taştan inşa edilmiştir. Tek ve sağır kubbeli olup önünde üç kubbeli bir revakı vardır. Minaresi ise sağda olup şerefesinin altı şekillidir.

Caminin girişinde tamir kitabesi bulunmaktadır. Kitabe ve kitabede bulunan yazılar aşağıda verilmiştir.

İlginizi Çekebilir:   Osmanlıca Okuma Metinleri - 4

Cezeri Kasım Paşa Cami KitabesiHazret-i Adl-i Sultan Mahmud Hân-ı Gâzi’nin

Sa’d hazinedar ustası ol hahsalat zehrâ

Harâb olmuşken işbu ibâdetgâh-âli kim

Hulûs-ı kalb ile ta’mir idüb çün eyledi ihya

3 Muharrem 1238 (20 Eylül 1822)

Avlusunda bulunan şadırvanı Hadice Sultan’ın kethüdası Mehmed Efendi yaptırmıştır. Şadırvanın etrafı sekiz ahşap sütunlu bir saçak çevirmiş olup Üzeri kiremit ile döşenmiştir. On iki yüzlü olup bir yüzünde tamiri ile ilgili;

Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi

Şadırvan ta’mir-i târih

18 L 1266 (Ağustos 1850) diye yazılıdır.

Cezeri Kasım Paşa Cami içinde dikkat çeken bir husus, mihrabın hem içine hem minberin sol tarafına yapılmış olan çinilerdir. Bu çinilerden birisi olan ve Osmanlı döneminde Türk çini sanatında başlı başına bir yeri olan ve sayıları pek fazla olmayan Kabe tasvirli panodur.

Cezeri Kasım Paşa Cami Kitabesi

Mihrabın sol tarafında pencere üstünde yer alan bu pano kitabesine göre İznikli Mehmed oğlu Osman tarafından 1138 Recebinde (Mart 1726) vakfedilmiş yazmaktadır. Bu panoda 25 × 25 cm ölçüsünde olan 6 çini kullanılmış ve çiçekli bir çerçeve içinde oldukça güzel bir Kâbe tasviri bulunur.

İlginizi Çekebilir:   Caferağa Medresesi ve Kitabesi

Mihrabın orta kısmında 22 Receb 1138 (26 Mart 1726) tarihini taşıyan tek bir çini yerleştirilmiş olup aşağı bölmeler ise bu tarihe nazaran daha eskiye ait görünen çinilerle kaplanmıştır.

Tarihini bilen ve gördüğü zaman turist gibi değil ecdada yakışır bir şekilde gören ve okuyan kimselerden olmak temennisiyle Allah’a emanet olun vesselam. Piyale Paşa Cami kitabesi makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

Etiketler
Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • zoritoler imol says:

    very good submit, i actually love this web site, carry on it

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir