Cennetle Müjdelenen Sahabeler

admin 239 Görüntüleme
3 Dk. Okuma süresi

Cennetle Müjdelenen Sahabeler Kimlerdir? İşte hayatta iken böyle bir müjdeye nail olan sahabelere Aşere-i Mübeşşere denilmiştir. Evet Peygamber Efendimizin (asm) bu güzide sahabileri kimlerdir? bu yazımızda sizler için bu konuyu araştırarak derledik.

Cennetle Müjdelenen Sahabeler 10 seçkin sahabedir. Bu on sahabe hayatta iken Allah Resulü (sav) tarafından cennetle müjdelendiğine dair sahih rivayetler vardır. Bu sahabeler ilk Müslümanlardan ve Kureyş kabilesine mensup olan kişilerdendir.

Evet bu büyük sahabeler hem Hz. Peygamber’e hem İslâm davasına büyük katkılar vermişlerdir. Bu sahabelerin tamamı kureyş kailesşne mensup olup müşriklere karşı yapılan Bedir savaşına da katılmışlardır.

Hz. Peygamberi ve İslam’ı sonuna kadar koruyacaklarına dair Hudeybiye gününde biat etmişlerdir. Aynı zamanda Bey‘atürrıdvân’da da bulunup Hz. Peygambere biat etmişlerdir. Onların Allah’ı ve resulünü sevdikleri bizatihi Hz. Peygamber tarafından açıklanmıştır. 

Bu büyük sahabeler İslâm ve iman davası için en yakınlarında bulunan akrabalarına karşı gelmekten de geri durmamışlardır. Aşere-i Mübeşşere dediğimiz bu mübarek zatların hayatlarını anlatan ayrı ayrı eserler bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:   Musab Bin Umeyr Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgiler

Cennetle Müjdelenen Sahabeler Kimlerdir?

Aşere-i Mübeşşere yani cennetle müjdelenen sahabelerin sayısı 10 kişidir. Bu 10 sahabe kimdir isimlerine bakalım;

Hz. Ebu Bekir (ö. 634), Hz. Ömer (ö. 643), Hz. Osman (ö. 655), Hz. Ali (ö. 661), Hz. Abdurrahman bin Avf (ö. 652),Hz. Ebu Ubeyde bin el-Cerrah (ö. 639), Hz. Talha bin Ubeydullah (ö. 656), Hz. Zubeyr bin Avvam (ö. 656), Hz. Sa’d bin Ebi Vakkas (ö. 674), Hz. Said bin Zeyd (ö. 671)

Bu mübarek zatlardan birisi olan Said İbnu Zeyd (r.a) şöyle rivayet ediyor. “Hz. Peygamberin (sav)’ın şöyle söylediğini duydum “Ebu Bekir cennetliktir, Ömer cennetliktir, Osman cennetliktir, Ali cennetliktir, Talha cennetliktir, Zübeyr cennetliktir, Sa’d ibni Malik cennetliktir, Abdurrahman bin Avf cennetliktir, Ebu Ubeyde İbnul Cerrah cennetliktir.”

Bu hadisi rivayet eden ravi diyor ki: Hz. Zeyd dokuzuncuyu da dedi sonra sükût etti. Onu dinleyenler Onuncu kim?” diye sordular. Bu soru üzerine “Said İbnu Zeyd!” Yani bu, kendisi idi. Zeyd daha sonra ilave etti dedi ki “Allah’a yemin ederim ki onlardan birinin Resulullah (sav) ile birlikte yüzleri tozlanacak kadar bulunması sizden birinin hayatı boyunca çalışmasından daha hayırlıdır, hatta onun ömrü, Hz. Nuh (a.s.) kadar uzun olsa bile.” (Ebu Davud, Sünnet 9)

İlginizi Çekebilir:   Peygamberimizin Medine Dönemi

Bu hadisi şerif ile beraber bu sahabelerin cennetle müjdelenen sahabeler olduğuna dair sağlam rivayetler bulunmaktadır. Sitemizin sahabeler menüsü altında bu sahabelerin hayatlarını hem anlatıyoruz hem de bu rivayetleri orada yazdığımızdan burada tekrar anlatmayacağız.

Hadisi şeriflerde cennetlik oldukları toplu olarak haber verilen bu sahebelerden hariç  ayrıca Hz. Hatice, Hz. Abdullah b. Ömer, Hz. Abdullah b. Selam gibi münferit olarak da cennetle müjdelenenler de bulunmaktadır.

Yüce Allah hem bu cennetle müjdelenen sahabeler hem de diğer sahabelerden ebediyen razı olsun. Onların gayretli ve samimi çalışmaları ile İslamiyet günümüze kadar bozulmadan sapasağlam gelmiştir. Selametle kalınız.

Bu makaleyi paylaş
1 İnceleme
  • Abdurrahim Açıkgöz says:

    Rabbim bizleride cennetine giren kullarından eylesin. Allah’ın rızasını kazanan ve razı olduğu kullarından eylesin. Emeğiniz için teşekkürler hocam.

    Yanıtla

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir