Büyük Günahlar Af Edilir mi?

admin 352 Görüntüleme
5 Dk. Okuma süresi

Günahın mı Büyük Yoksa Allah’ın Rahmeti mi? Evet Büyük Günahlar da olsa eğer Allah samimi bir şekilde tövbe edilirse 0 günahlar affedilir. Yeter ki pişman olalım ve içten samimane dua edelim tövbe edelim.

Eğer bir kafir küfründe tövbe eder ise mümin olur ve bütün günahları affedilir. Mümin birisi her çeşit günahı işleyebilir hatta Allah’a şirk koşsa, ondan sonra pişman olup samimi tövbe etse, Allah yine o günahları affeder. Büyük günahlar çok işledim bemim tövbem olmaz demeyelim. büyük günahlar

Zira Kur’ân’da zümer suresi 53. ayette mealen denilmiş ki “Ey günahta haddi aşanlar, Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah, bütün günahları affeder. O, gafûrurrahîmdir, affı, merhameti çoktur.” işte bu ayet bizim en büyük dayanak noktamızdır. Ne diyor ne halde olursanız olun asla ümit kesmeyin tövbe edin. İşte bu hakikate işaret eden büyük günahlar işlese de af edilebileceğine işaret eden bir kıssayı anlatıyoruz.

Bir Kıssa Bin Hisse

Hz. Ömer (r.a) bir vakit ağlayarak Peygamberimiz ‘in (sav) huzuruna çıktı. Resulullah (sav) ona sordu ya Ömer niçin ağlarsın?

O mübarek büyük sahabe “Ya Resulullah kapıda bir genç adam var ve öyle ağlıyor ki ciğerimi parçaladı” dedi. Hz. Peygamber “Ey Ömer onu içeriye alın ve bana getirin dedi.

O genç ağlar bir şekilde içeriye girince Peygamberimiz “Ey genç neden ağlıyorsun?” deyince o genç “Günahlarım çok fazla ondan ağlıyorum gazabı çok cabbar olan Allah’ın bana gazabından korkuyorum.” dedi.

İlginizi Çekebilir:   Allah büyüktür! Allah'dan Ümit kesmeyiniz

Hz. Peygamber (s.a.v ) ona sordu. Sen haksız olarak birini mi öldürdün? Hayır dedi. Yüce Allah bütün günahları affeder dilerse bu günahlar ister yedi kat gök ister yedi kat yer kadar olsun isterse dağlar kadar olsun.

Bu sözleri işiten genç şöyle dedi “Ya resulallah benim günahım bu saydıklarından daha da büyük. Bu sözlerden sonra konuşma şu şekilde devam etti.

Senin günahın kürsiden de büyük müdür? Evet benim günahım kürsiden de büyüktür. Peki senin bu günahın Allah’ın affından da mı büyüktür? Kesinlikle Allah en büyüktür. Şu halde Allah günahları bağışlayandır dedikten sonra Resûlullah devam etti: Şimdi günahını bana anlat.

Büyük Günahlar Hatta Dehşetli Büyük Bir Günah

O genç senden utanıyorum. Bunun Resûlullah ( s.a.v )günahını bana anlatabilirsin.

O vakit geç adam “Ben kefen soyarım. Bu işi yedi yıldan beri kabirleri açarak yaptım. Geçenlerde Ensar’dan birinin kızı ölmüştü.

Onun yanına gittim ve kabrini açtım. Kefeni soyup çıkardım ama şeytan beni aldattı. Onun ile nefsimi körelttim. Yanından az ayrıldım ki o kız ayağa kalkarak bana “Ey genç adam sana yazıklar olsun! Kıyamet vaktinin sahibi, deyyan olan yüce Allah’tan utanmıyormusun. O mahkemeyi ilahisinde haksızlığa uğrayanın hakkını zalimlerden alır. Sen beni bu ölüler arasında çıplak bıraktın Allah’ın huzurunda beni kirlettin.

O genç adam sözünü daha bitirmemişti ki Resûlullah ürpererek ayağa kalktı başını sağa sola sallıyordu. “Sen ey fasık cehenneme öyle layıksın ki..! buradan hemen çık” deyince o genç hemen çıkıp oradan ayrıldı.

Tam kırk gece hiç durmadan ağlayarak Allaha yalvardı ve tövbe etti. Sonra başını semaya kaldırarak şöyle yalvardı. “Ey Muhammed’in (asm) Adem ile Havva’nın Allah’ı

İlginizi Çekebilir:   Ders Veren Dini Hikayeler | Ya Allah İçin Allah Deseydim

şayet ben bağışlandı isem Hz. Muhammed (s.a.v)  ve arkadaşlarına bunu bildir. Şayet bağışlanmadı isem semadan bir ateş gönder de beni yaksın.

Bu dualardan sonra Hz. Cebrail Hz. Peygambere gelerek şöyle dedi. “Ey Muhammed (asm) selam sana olsun! Rabbin de sana selam eder. Bu ifade üzerine Allah resulü “Selam Allah’adır selam Allah’ındır ve selam ona döner.” dedi.

Hz. Cebrail resûlullah’a Allah’ın emrini şöyle bildirdi. Allah’u teala halkı sen mi yarattın yoksa ben mi.? diyen soruyor. Hayır elbette beni cümle halkı da yaratan o’dur. Onların rızklarını sen mi veriyorsun? Hayır elbette hem onların hem de benim de rızkımızı o veriyor. Peki onların tövbesini Allah mı kabul edecek yoksa sen mi.?

Hayır benim de tövbemi onların da tövbesini Allah kabul edecek.

Allah sana emir ediyor o genç kulumun tövbesini tam ve hâlis olan tövbelerden sayacaksın ve ben de onun tövbesini kabul ettim. Bu ifadelerden sonra Allah resulü o genci çağırdı ve müjde sana Allah’u teala senin tövbeni kabul buyurdu. 

Bir Ders

Bu kıssa Ebu Leys Semerkandî, Tenbihul Gafilîn eserinde geçmektedir. Bu kıssadan hisseler ibretler almalıyız. Büyük günahlar işledim diyerek asla Allahtan ümidi kesenlerden olmamalıyız. Hangi durumda olursak olalım her daim samimane ve içten Allah’a dua ederek yalvarmalıyız tövbe etmeliyiz. Çünkü hiçbir şey onun rahmetinden asla büyük değildir. Ayrıca 99 kişiyi öldüren adamın tövbesi isimli makalemizi okuyarak isttifade edebilirsiniz. Allah’a emanet olun vesselam.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir