Böl Parçala Yönet ve Kurt İle Üç Öküzün Hikayesi

admin 282 Görüntüleme 4 Dk. Okuma süresi
4 Dk. Okuma süresi

Böl Parçala Yönet yazımızda birlik ve beraberliğimiz olmaz ise birbirimizi kıskanır ve şahsi menfaatimiz düşünürsek nasıl zarar ettiğimizi gösteren ibretli bir hikaye anlatacağız. Osmanlıca olarak okumak isterseniz yazının alt tarafında görsel olarak verilmiştir.

Böl Parçala Yönet ve Kurt ile Üç Öküzün Hikayesi yazı başlığımız olan Böl Parçala Yönet tabirini en iyi anlatan örneklerdendir. Ders çıkarmak ve ibret almak temennisiyle lafı uzatmadan buyurun.

Kurt ile Üç Öküzün Hikayesi

Bir çayırlıkta beyaz, siyah ve kırmızı olmak üzere üç öküz otlarmış. Günlerden bir gün bu öküzlere belalı bir kurt musallat olmuş. Kurt iştahını kabartan bu öküzlere nasıl yaklaşacağına bir türlü karar veremiyormuş.

Çünkü bu öküzlerin hepsine birden saldırsa öküzlerin sivri boynuzları arasında kalıp öleceğini iyi biliyormuş. Kurt öküzlerin birbirlerinden ayrı yerlerde otladığını fark edince “önce birbirinde ayır parçala ve yut” sözünü aklına gelmiş ve siyah öküzün yanından geçerek diğer iki öküzün yanına sinsice yaklaşmış.

Böl Parçala Yönet

Arkasından da bu iki öküze şu siyah öküzün rengi ne kadar da çirkin sizin harika güzelliğinizi bozuyor demiş. Ama isterseniz ben bu çirkin öküzün icabına bakayım da bütün bu otlaklarda size kalsın diye teklif etmiş.

İlginizi Çekebilir:   İncili Çavuş: Adama göre adam

Çayır, çimen otlak sözünü işiten ve kurdun hain planlarını bilmeyen zavallı öküzler bu sözün arkasını hiç düşünmeden kurdu teklifini hemen teklifi kabul etmişler. Bundan sonra Kurt siyah öküzü böğürterek afiyetle yemiş.

Aradan birkaç gün geçmiş, kurt bu sefer kırmızı öküzün yanına gelerek ona demiş: Ey kırmızı öküz! Karşında duran şu beyaz öküz benim rengim beyaz diye gururlanıp duruyor. İstersen sen hiç sesini çıkartma.

Ben de gidip onun icabına bakayım. Sonra bütün otlar çimenler sana kalır. Kırmızı öküz heyecanla bunu kabul edince kurt beyaz öküzü de bir güzel afiyetle yemiş.

Sonra arada birkaç gün geçince, kurt kırmızı öküzün yanına gelerek şu güzelim otlar çimenler burada dururken sen onları beğenmez, birde onları çiğnersin ha! Gel bakalım yanıma şimdi sıra senin demiş.

Zavallı kırmızı öküz çok yalvarmış çok yakarmış ama bir türlü sonuç alamamış. Kurt ise Böl Parçala Yönet taktiğinin karşılığını almış.

İbretlik bir Nasihat

Bunun üzerine kırmızı öküz Kurt’a dönerek bana izin ver de dünyaya bir nasihat edeyim demiş! Ey bu dünyada kalanlar! Benim şu halimden ibret alıp ders çıkartın. Benim şimdi parçalandığımı düşünmeyin.

İlginizi Çekebilir:   Ders Veren Dini Hikayeler | Ya Allah İçin Allah Deseydim

Aksine ben siyah öküzün parçalanmasına göz kapatıp beyaz öküzün öldürülmesine itiraz etmediğim gün ölmüş ve parçalanmıştım. Ancak ne acı bir durum ki düşmanım olan kurt bütün bu olanları benim hiç haberim olmadan yaptı. Öküz sözünü bitirir bitirmez kurt da onu parçalayıp afiyetle yemiş.

Sonuç

İşte Böl Parçala Yönet bizim için ibretli bir hikaye uyanık olmak, farkında olmak hadiselere bir bütün olarak bakmak ve şuurlu olmak ne kadar önemli ve sadece kendi menfaatini düşünmek, başkası ne olursa olsun demek ne kadar zararlı değil mi?

Kuru kalabalık değil şuurlu olmak. Aslında nitelik ve nicelik dediğimiz kavram. Biz hem nitelik hem nicelik isteriz şu zamanda. Allah’a emanet olun vesselam.  

Osmanlıca nedir okumak ister misiniz? Buyurun..

İbretlik bir nasihat ve metni Osmanlıca okumak isterseniz buyurun.

Kurt ile üç öküz

Osmanlıca rika hat okuma

 

Bu makaleyi paylaş
3 İnceleme
 • H.H.AKINCI says:

  Din nasihattir, dedim ve kıssayı okudum. İstifade ettim. Gayenize, gayretinize, kaleminize teşekkürler…

  Cevapla
  • admin says:

   Ben teşekkür ederim

   Cevapla

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir