GenelPopülerYayınlar

Biz seni uyanık bilirdik

kanuni sultan süleyman
104görüntülenme

Biz seni uyanık bilirdik gerçekten güzel ve ibretlik bir hikayedir. Bu hikaye kul hakkına oldukça riayet eden ve bu titizliği ile Kanuni lakabını alan Kanuni Sultan Süleyman’ın hikayesidir.

Biz seni uyanık bilirdik isimli hikayemizin kahramanı bu zat Batılılarca Muhteşem Doğuda ise adil yönetimiyle Kanuni olarak biliyor.  Trabzon’da doğdu. Babası Yavuz annesi ise Hafsa Hatundur.  Kanuni denmesinin sebebi yeni kanunlar icat etmesinden değil mevcut kanunlara sımsıkı sarılmasından ve takip etmesinden ve adalet kavramından gelmektedir. Osmanlının hakimiyetin zirveye çıktığı dönem bu dönemdir.  46 yıl gibi uzun bir dönem tahta kaldı.

Aynı zamanda şair olan Kanuni hasta olmasına rağmen 1566 yılında on üçüncü ve son seferi olan zigetvar seferine çıkmış, ancak bu sefer beklenenden uzun sürmüş, kuşatmanın son günlerde hastalığı sebebiyle orada vefat etmiştir. Adalete olan düşkünlüğü ile bilinen Kanuni’nin hayatında geçen bir hikayeyi anlatıyoruz ve Osmanlıca’sını da yazı içinde hem matbu hat hem rika hattı ile yazarak sizin istifadenize sunuyoruz.

Biz seni uyanık bilirdik

İstanbul’da kenar semtlerden birinde oturan yaşlı bir kadın, padişahın huzuruna çıkmak istediğini saraydaki görevlilere bildirmiş.
Bunun üzerine sultanın karşısına çıkarılmış. Yaşlı kadın :

Evinin soyulduğunu ve bu olaydan padişahın sorumlu olduğunu söyleyerek, şikayette bulundu. Bunun üzerine hiddetlenen Kanuni:

-Bana bak kadın, sen niçin bu kadar derin uyku uyudun da evinin soyulduğunu duymadın? deyince, yaşlı kadın:

Padişahım! Kusura bakma, biz seni uyanık bilirdik, onun için evimizde rahat uyuyorduk der. Bu cevap üzerine Kanuni utanarak:

-Haklısınız diyerek, kadının çalınan mallarının bedelini kendi malından öder.

Biz seni uyanık bilirdik Matbu hat

Biz Seni Uyanık Bilirdik Matbu hat

 

 

 

 

Biz seni uyanık bilirdik Rika hat

Biz Seni Uyanık Bilirdik Rika Hat

 

 

 

 

 

Bir öğretmenin Urfa hatırası isimli yazımızı okudunuz mu?

Yorum Yap