Çok kolay sen de öğrenebilirsin.

Kanuni Biz seni uyanık bilirdik Kadın

5 85

Biz seni uyanık bilirdik diyen yaşlı bir kadın ile Kanuni’nin gerçekten güzel ve ibretlik bir hikayedir. Bu hikaye kul hakkına oldukça riayet eden ve bu titizliği ile Kanuni lakabını alan Kanuni Sultan Süleyman’ın hikayesidir.

Biz seni uyanık bilirdik isimli hikayemizin kahramanı bu zat Batılılarca Muhteşem Doğuda ise adil yönetimiyle Kanuni olarak biliyor.  Trabzon’da doğdu. Babası Yavuz annesi ise Hafsa Hatundur.  Kanuni denmesinin sebebi yeni kanunlar icat etmesinden değil mevcut kanunlara sımsıkı sarılmasından ve takip etmesinden ve adalet kavramından gelmektedir. Osmanlının hakimiyetin zirveye çıktığı dönem bu dönemdir.  46 yıl gibi uzun bir dönem tahta kaldı.

Aynı zamanda şair olan Kanuni hasta olmasına rağmen 1566 yılında on üçüncü ve son seferi olan zigetvar seferine çıkmış, ancak bu sefer beklenenden uzun sürmüş, kuşatmanın son günlerde hastalığı sebebiyle orada vefat etmiştir. Adalete olan düşkünlüğü ile bilinen ve hayatında geçen ibretlik bir hikayeyi anlatıyoruz. Osmanlıca’sını da yazı içinde hem matbu hat hem rika hattı ile yazarak sizin istifadenize sunuyoruz.

Biz seni uyanık bilirdik

İstanbul’da kenar semtlerin birinde oturan yaşlı bir kadıncağız, padişahın huzuruna çıkmak istediğini saraydaki görevlilere haber etmiş. 

Bunun üzerine sultanın karşısına çıkarılmış. Yaşlı kadıncağız :

Evinin soyulduğunu ve bu olaydan da padişahın sorumlu olduğunu söyleyerek, şikayette bulunmuş. Bunun üzerine sinirlenen Kanuni:

-Bana bak kadın, sen niçin bu kadar derin uyku uyudun da evinin soyulduğunu duymadın? deyince, yaşlı kadıncağız:

Padişahım! Kusura bakma, biz seni uyanık bilirdik, onun için evimizde rahat uyuyorduk der. Bu cevap üzerine Kanuni utanarak:

-Haklısınız diyerek, yaşlı kadıncağızın çalınan mallarının bedelini maliyeden değil kendi malından öder.

İşte böyle merhametli ve adaletli bir padişah idi. Öyle ya filmlerde anlatılan padişah nerede bu şekilde anlatılan Kanuni nerede? Allah Rahmet Eylesin. Selametle.

İlginizi Çekebilir
Çanakkale Savaşı Hikayeleri: Baban Gelirse Çağır Ha!
Biz Seni Uyanık Bilirdik Matbu hat
Matbu Hat-Osmanlıca
Biz Seni Uyanık Bilirdik Rika Hat
Rika Hattı-Osmanlıca

 

 

 

 

 

Bir öğretmenin Urfa hatırası isimli yazımızı okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.