Çok kolay sen de öğrenebilirsin.

Allah büyüktür! Allah’dan Ümit kesmeyiniz

4 505

Allah büyüktür! Allah’tan ümit kesmek bazı alimler tarafından büyük günahlardan sayılmıştır. Hiç bir günah Allah’ın merhametinden büyük olmadığını asla unutmamalıyız.

Allah büyüktür hakikati kutsi bir hadisi şerifte şöyle denmiştir. “Kul günah işlerse ve bu günahları üst üste konsa göğün ucuna kadar ulaşsa da bende istiğfar ettikçe onu bağışlayacağım” denmiştir. 

Hz. Ali de tövbe etmek dururken ümidini kesenlere şaşarım demiştir. Bu konu ile ilgili 2 hadise anlatıyoruz. Özellikle Allah resulünün öğrettiği dua Arapça olarak ezberlemek çok iyi olacaktır.

Allah Büyüktür 

O rahmet peygamberi (sav) ona, Allahümme, mağfiretüke evseu min zünûbi ve rahmetüke ercâ indî min amelî demesini nasihat etti.

Meali: Allah’ım senin bağışın benim günahlarımdan çok çok fazladır. Senin Rahmetin benim kötülüklerinden daha çok ümit vericidir de. dedi.

Adam bu sözleri tekrar etti. Hz. Peygamber bir kez daha söyle dedi. Adam yine tekrar etti. Allah resulü bir kez daha dedi. Adam tekrar söyledi.

Sonra  Allah resulü o adama kalk dedi adama günahlarını rabbim bağışladı.

Allah'dan Ümit kesmeyin matbu hat

Başka bir rivayette ise şöyle bir hadise anlatılar. 

Yine rivayet edildiğine göre Hz. Ali r.a. günahlarından korkup ümitsizliğe düşen birine şöyle sordu. “Seni bu duruma düşüren nedir?”

Adam: “Büyük günahlarımdır” diye cevap verdi.

Hz. Ali (r.a.) “Hay yazık sana! Allah’ın rahmeti senin günahlarından çok daha büyüktür, dedi.”

O Adam:” Benim günahlarım hiçbir şeyin temiz edemeyeceği kadar büyüktür” dedi.

O vakit Hz. Ali (r.a.) “Hayır! Asıl senin Allah’ın rahmetinden ümidini kesmen, senin işlediğin günahlarından daha büyüktür” dedi.

Allah'dan Ümit kesmeyin rika hat

 

 

 

 

 

 

Velhasılıkelam

Allah büyüktür ve rahmet hazinesi ise nihayetsizdir. Rahmeti ve merhameti ise sonsuzdur. Rahmeti gadabını geçmiştir. Allah büyüktür. Allah bize şirk hariç tüm günahları affettiğini bize bildirdiği halde bir Müslümanın umudunu yitirmesi kaybetmesi kabul edilemez.

Bize düşen hatalarımızı görüp eksiklerimizin farkına vararak tövbe etmektir. Dua etmektir.  Allah’a iltica etmektir. Yoksa şeytanın maskarası olur ve imtihan maksadıyla geldiğimiz bu dünyada Allah muhafaza kaybedenlerden oluruz. Evet aklımızın bir köşesinde daimi durması gereken bir kelimedir Allah büyüktür. Selametle kalınız..

İbretli bir hikaye isimli yazımızı okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.