GenelYayınlar

Vav her zaman yazılmaz..

81views
Vav harfinin Osmanlı sanatında yeri oldukça önemlidir. Hattatların bu harfin işlenmesine büyük önem vermişlerdir. Aynı zamanda harfin hat sanatında uygulanmasında hattatların zorlandıklarına dair rivayetler bulunmaktadır. Osmanlı’nın en büyük hat ustalarından biri olduğu bilinen Hafız Osman’ın vav harfine vermiş olduğu öneme ilişkin bir hikaye şöyledir:

Vav harfi ile ilgili meşhur bir hikaye anlatılır…

Hafız Osman emekli olduktan sonra kafa dinlemek için o devrin en sakin semtlerinden biri olan Üsküdar’a yerleşir. Fırtınalı bir günde kayıkla Beşiktaş’a geçmek ister. Sahilden bir kayığa biner. Yol bitmek üzere iken kayıkçı ücretleri ister. Fakat Hafız Osman yanına para almayı unuttuğunu farkeder. Tabi artık çok geçtir. Bir çare gelir aklına..” Efendi yanımda param yok, ben sana bi ‘vav’ yazayım; bunu sahaflara götür karşılığını alırsın.” der. Kayıkçı yüzünü ekşitip söylenerek yazıyı alır.

Bir zaman sonra kayıkçının yolu sahaflara düşer. Bakar ki yazılar, levhalar iyi fiyatlara alınıp satılıyor cebindeki yazıyı hatırlar ve satıcıya götürür. Satıcı yazıyı alır almaz, Hafız Osman Vav ı diyerek açık arttırmaya başlar. Sonunda iyi bir fiyata satar. Kayıkçı bir haftalık kazancından fazlasını bu vav ile kazanmıştır.

Gel gelelim birgün Hafız Osman karşıya geçmek istediğinde yine aynı kayıkçıyla karşılaşır. Yol bitmek üzereyken ücretler toplanır. Hafız Osman’da ücretini kayıkçıya uzatır. Kayıkçı “Efendi, para istemez; sen bir ‘ vav ‘ yaz yeter.” der.

Hafız Osman Kimdir?

Osmanlı devri hat sanatı ustalarından olan Hafız Osman Efendi 1642 yılında İstanbul’da doğmuştur.  Daha çocuk yaşta devrin bilinen isimlerinden eğitimler almış ve küçük yaşta hafız olduğundan Hafız Osman lakabını almıştır. Kuran-ı kerime karşı edebi ve hürmeti ile dikkat çekti. Sadrazam Köprülü Fazıl Mustafa Paşa tarafından himaye edildi. Hat sanatına olan kabiliyeti nedeniyle devrin hat ustalarında olan Suyolcuzade Eyüplü Mustafa Efendi’den sülüs, divani, muhakkak, rika, reyhani ve tevki yazı şekillerini öğrenerek icazet  aldı. Şeyh Hamdullah efendiden ise yazı sanatının inceliklerini öğrendi ve şeyh sani unvanıyla meşhur oldu. Zamanla kendi hattını geliştirdi ve devrin padişahı 2. Mustafa Han’a dersler verdi. Aynı şekilde Sulta 3. Ahmet de Hafız Osman’dan ders almıştır. Çok cömert ve ve mütevazi olan Hafız Osman 25 Mushaf’ı şerif ile birlikte çok sayıda eser yazmıştır. Peygamberimiz (sav) rüyasında görmesiyle birlikte Hilyeyi Saadeti yazdı. Çok sayda talebe yetiştiren Hafız Osman Efendi 1698 yılında İstanbul’da vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin. 

Teşvikiye cami kitabelerini okudunuz mu?

Leave a Response