GenelKitabe

Alemdar Mustafa Paşa Çeşmesi

68views
Alemdar Mustafa Paşa Çeşmesi ! İslam Bey Mahellesi’nde, Tahta Minare Caddesi İle Tahta Minare Bostan Sokağının (Eskiden Çıkmaz Sokak imiş) birleştiği yerde ve Sokağın sol köşesindedir.

Alemdar ! Çeşmenin arkasındaki Tahta Minare Cam’i yerine apartmanlar yapılmıştır. Karşısında biri baston diğeri çiçekli olan iri büyük düzlük vardır. Bunlardan biri 1986 tarihinde güzel bir park olmuştur.

Cephesi mermer kaplı bu güzel ve zarif çeşme, Türk Barok mimarisi üslubunda ihya edilmiştir. 1970 li yıllara kadar üzerinde ahşap, saçaklı bir çatışı vardı. Ayna taşı kabartmalarla süslenmiştir. İki yanma kabartma kübunlar yapılmıştır. Ayna taşının üzerinde, dört satır halinde, sekiz mısralı şu kitabe vardır:

Sadr-ı â’zam Mustafa Paşa-yı hayrat iktisâb

Fîsebilullah ne rânâ çeşme bünyâd eyledi

Bu mahall sükkânı âb-ı rahmete muhtaç iken

Taşnegânı lutfile sirâb ü dilşâd eyledi

Katresi tadadı üzere Hakk vire ecr-i sevâb

Çeşme ihsan ile bu semti âbad eyledi

Bir akarsu gibi Fâzıl söyledim târihini

Mustafa Paşa yerinde çeşme bünyâd eyledi.

1223(1808) Hadika Yazarı diyorki:

“Mescid altındaki mâi leziz çeşme uzun zamandan beri hârab olduğu için “Alemdar Mustafa Paşa tarafından yeniden yapılmış ve suyu akıtılmıştır.

Bu bilgiler ışığında kıymetli ve özel yorumlarınızı bekliyoruz. Her şey siz değerli okuyucularımız içindir. Sizler sayesinde buralarda varız ve sizler sayesinde buralarda kalmaya devam edeceğiz. İNŞALLAH

Hoşgeldin ya şehri ramazan adlı yazımızı okudunuz mu ? 

Niye hasta olmuyorlar adlı yazımızı okudunuz mu ?

Leave a Response